“Kastamonu herhangi bir şehir değil”

“Sosyal Politikalarda Gönül Adımları” toplantısına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Öznur Çalık,sosyal politikalara ayrılan bütçenin iktidarları döneminde 1,6 milyar liradan 50,3 milyar liraya çıktığını söyledi.

 Çalık, toplantıdaki konuşmasında, ilimiz için “Kastamonu herhangi bir şehir değildir. Kastamonu, Anadolu Türk-İslâm kültürünün önemli merkezlerindendir. Yüreğiyle, bileğiyle, kanıyla mücadeleye koşan Anadolu’nun vefalı şehridir” övgüsünde bulundu.

 

AK Parti’nin, “Sosyal Politikalarda Gönül Adımları” projesi toplantılarının 7’ncisi dün şehrimizde yapıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Öznur Çalık’ın katılımıyla Belediye’nin Seyrangah tesisi  salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kastamonu’nun kanaat önderleri, akademisyenleri, işadamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile etkili isimleri katıldı.

Öznur Çalık, toplantıda yaptığı konuşmada, “Kastamonu’nun bizde yeri başka. Kastamonu herhangi bir şehir değildir. Kastamonu, Anadolu Türk-İslâm kültürünün önemli merkezlerindendir. Yüreğiyle, bileğiyle, kanıyla mücadeleye koşan Anadolu’nun vefalı şehridir. İstiklal Savaşı’nda toprakları işgal edilmemesine rağmen en çok şehit veren illerimizden biridir Kastamonu” dedi.

Anayasada var olan sosyal devlet anlayışını yerleştirmek ve uygulamak adına 2002’den bu yana politikalarını güçlendirdiklerini ve “Sosyal devlet” ifadesinin 2002’den önce sadece anayasada geçen bir kavram olduğunu dile getiren Çalık,

“Bugün sosyal politikalara ayrılan bütçe 1,6 milyar liradan 50,3 milyar liraya çıktı. 2002’de 112 milyar lira olan Türkiye bütçesinin yarısı kadarını biz sosyal yardımlar ve sosyal hizmetlere ayırıyoruz.” dedi.

“2002 yılından beri sosyal yardımlar, sosyal devlet, sosyal güvenlik kapsamında yaptığımız çalışmalarla önemli adımlar attık. Sosyal adalet ve sosyal refahı sağlamak için çalışmalarımızın üzerine her geçen gün bir tuğla daha koyuyoruz.” diye konuştu.

Sosyal politikalara ayrılan bütçenin sürekli arttığına işaret eden Çalık, şunları söyledi:

“2002’den önce darbeler, sağlık skandalları, ekonomik krizler, zamlar, haksızlık ve hukuksuzluklarla batmış bir bütçe vardı. Bugün sosyal politikalara ayrılan bütçe 1,6 milyar liradan 50,3 milyar liraya çıktı. 2002’de 112 milyar lira olan Türkiye bütçesinin yarısı kadarını biz sosyal yardımlar ve sosyal hizmetlere ayırıyoruz. Şu anda 645 milyar lira olan bütçemizin 50 milyar lirasını sosyal yardımlara ayırmanın en önemli gerekçesi, sosyal refah ve sosyal adaleti sağlamaktır.”

Çalık, Kastamonu’da hangi politikaları uygulamaları gerektiğini tespit etmek ve bugüne kadar yapılan bütün çalışmaları tekrar ele almak istediklerini anlatarak, “Ekonomiden sağlığa, sosyal politikalardan siyasete kadar iletebileceğiniz tüm konuları bize bildirin. Kastamonu’nun röntgenini çekip sorunların çözümü için neler yapabileceğimiz konusunda çalışmalar yapacağız.” ifadelerini kullandı ve şunları söyledi:

“Gönül Adımları projemizde önce milletimiz ile bir araya geleceğiz. Sonra sosyal politikalarımızı değerlendireceğiz. Ama nerede? Yerinde. Yani sorunu yerinde tespit edecek muhataplarıyla konuşup, talep ve önerilerini dinleyip tek tek halledeceğiz. Her ilde farklı başlıklarımız var, yöreye özgü konularımız var. Kastamonu’da; Milletimiz için, şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için, engellilerimiz ve yaşlılarımız için, aile, kadın ve çocuklarımız için, eğitim için, gençlik için, sağlık ve sosyal güvenlik için, sosyal yardım, yoksulluk ve istihdam için, sosyo-kültürel ve manevi değerlerimiz için sosyal politikalarımız neler onları konuşacağız. İşimiz boş laf değil, lakırdı hiç değil. Bizim işimiz dertlere derman aramak, yaralara merhem olmaktır. Burada yapacağımız konuşmaları bilimsel analizlerle, raporlayacağız. Ve bu raporlarla politikalarımıza yön vereceğiz. Dürüstçe ve yapıcı tenkitlerinizle biz, halkın sorunlarını milletimizle çözmeye geldik buraya. İnşallah bu istişarelerimiz sonucunda yaptıklarımıza çok daha iyilerini ekleyerek 2023, 2053, 2071 hedeflerimize ilerleyeceğiz”

Milletvekilleri Metin Çelik ile Murat Demir’in yanı sıra Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ın da hazır bulunduğu toplantıda 10’ar isimden oluşan heyetler; şehit yakınları, gaziler, engelliler, yaşlılar, aile, kadın, çocuk, eğitim, gençlik, sağlık, sosyal güvenlik, yoksulluk, istihdam, sosyo-kültürel ve manevi değerler konularında ihtiyaç duyulan sosyal politikaların yanı sıra şehrin sorun ve taleplerine vurgu yapan raporlar hazırlayıp sunum yaptı.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU ve AA