Anlayana

            Tüm dünyada koronavirüsetkisi devam ediyor ve yavaş yavaş anlamaya başladık ki virüs bir gün elbet gidecek, ama hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tüm dünyada derin izler bırakacak.

Birçok meslek yok olma noktasına gelecek, yerine yeni meslek kolları gelişecek. Buna karşın bazılarının yıldızı parlayacak.

Mesela tarım nasılda ön plana çıktı. Bir sağlıkçılar dışarı çıkabiliyor birde çiftçiler. Hiç birimiz elbise, pantolon veya kazak stoklamadık;ev, araba değiştirende yok şu ara. Un, pirinç, yağ derdine düştük. İlle de boğaz yani.

Öyle eskisi gibi yüz bin kişi stada dolup maç seyreder miyiz? Yada bin kişi, 10 bin kişi birden konsere vb etkinliğe gider miyiz, bir daha sizce?

En çok merak ettiğim tatil ve toplu taşıma alışkanlığımız nasıl olacak? Birkaç saat önce tanımadığımız birinin yattığı yatakta nasıl yatacağız? Kullandığı WC’yi nasıl kullanacağız? Toplu taşımada nefes nefese nasıl yol alacağız?

Görüldüğü gibi insanoğlunun derdi saymakla bitmiyor, ama dünya da insanoğlundan ibaret değil tabiî ki. Dünyanın asıl kendisi, hayvanlar, bitkiler ne yapıyor bu koronavirüs günlerinde, birde onların gözüyle baksak mı?

Gelen haberlere bir bakalım:

Pamukkale’de travertenler beyazlamaya başladı. İstanbul da yunuslar yüzüyor. Hava kirliliği her şehirde azaldı. Hayvanlar biraz nefes aldı, şehirlere inenleri bile var. İnsan seyahati azalınca petrol kullanımı düştü, çevre kirliliği ciddi şekilde azaldı. Küresel ısınma yavaşladı. Ozon tabakası hiç olmadığı kadar rahatladı.

Arkadaşlar şunun şurasında 2-3 ay tüketim hızımızı kestik dünya kendini toparladı ya. Hiç olmasak, dünya nasıl bir cennet olacak demek ki?

E böyle olunca da akla gelmiyor değil tabiî ki. Yoksa asıl virüs insanoğlu olarak biziz de dünya kendini korumak, biraz nefes almak için antikor olarak koronavirüsümü geliştirdi?

Anlayana bir mesaj olabilir mi bu yaşadıklarımız? Bizim bu tüketim hırsımız, bu bencil yaşantımız devam ederse dünya bize ‘Sekiz milyarınız bir virüse bakar, adam olun biraz’mı diyor acaba?

Bence dünyanın bize anlatmak istediği bir şey var. Üstelik acil koduyla.

Tabii ki anlayana.

 

FEZA TİRYAKİ