KADASK ile Azdavay yeni rota keşfi

Bugün sizlerle 19 Aralık 2021 tarihli bir doğa yürüyüşünü paylaşmak istiyorum. Fotoğraflara çok yer kalsın diye yazım kısa olacak.

Konumuz; Azdavay Belediye Başkanı Sayın Osman Nuri Civelek ve yerel rehber Tahsin Şanlı eşliğinde yapılan Azdavay Çatak Kanyonu cam teras, Nalbantoğlu Köyü ve Azdavay Atlı Turizm merkezi ziyareti.

Şehrimizin dağ ve doğa sporlarına gönül vermiş insanların yuvası haline gelen KADASK (Kastamonu Dağ Ve Doğa Sporları Kulübü) ilimizdeki mevcut doğal rotalara yenilerini eklemek amacı ile yerel rehber ve yöre halkı sakinleri ile temas haline geçmiş durumda.

KADASK bu hedef doğrultusunda, Azdavay’ın yılda yüz bin turisti ağırlayan Çatak Kanyonu cam terasından Nalbantoğlu Köyüne 29 sporcu ile 14 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yılın ilk karı altında, olağanüstü tabiat güzelliği eşliğinde yeni bir rotayı keşif ve kayıt altına almak KADASK üyeleri için müthiş bir haz oldu.

Yapılan geziyle bu güzergâh sadece yöre halkı ve rehberler tarafından bilinirken şimdi tüm dünya gezginlerinin ilgisine sunuldu. Üstelik tam anlamı ile tamamlanamadı. Güzergâhın tamamı için ikinci bir keşif yapılacak.

Allah, harika bir memleket vermiş bize, keşfet keşfet bitmez valla.

Yürüyüşün sonunda Azdavay Belediye Başkanı Sayın Osman Nuri Civelek tarafından Azdavay Atlı Turizm Merkezi’nde bulunulan karaçorba, fasulye ve köfte ikramı ise akşamın sürprizi oldu bizlere.

Başkan belli ki cam terasın yüz bin turistine yüz bin turist de Azdavay Atlı Turizm merkezinden katacak. Yapay gölet, atlı turizm, yürüyüş parkuru, fayton, açık hava düğün- nişan organizasyonu her şey düşünülmüş.

En kısa sürede ziyaret edin kara çorba içmeden gelmeyin.

Benden söylemesi.

 

Feza TİRYAKİ