-BİLDİRİ-

Bazı bürokratların bir süredir adeta alışkanlık haline getirdikleri Kastamonu basınına yönelik karalayıcı sözlerle yüklenme tutumuna, 27 Temmuz 2017 Perşembe günü gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bir yenisi eklenmiş, Kastamonu basını Karayolları Kastamonu 15. Bölge Müdürü Sayın Hüsamettin Özendi tarafından ‘uydurma’ haber yapmakla suçlanmıştır.

Sayın Özendi’nin sözleri, bardağı taşıran son damla olmuştur. Öncelikle belirtmek isteriz ki; Kastamonu’da 150 yıldır gazete vardır. Basın kültürü ile yoğrulmuş bir şehirdir ve Türk basın tarihinde Kastamonu’nun her zaman özel ve önemli bir yeri olmuştur.

Her kritik dönemde tarihi misyonunu üstlenen Kastamonu basını, safını hep Kastamonu tarafında belirlemiştir. Ve yine her dönem tek hesabı olmuştur; o da Kastamonu’dur. Kastamonu basınının her bir ferdi, bu tarihi misyonunun bilincindedir.

Çalışmalarını bu kapsamda yürüten meslektaşlarımız, Karayolları Kastamonu 15.Bölge Müdürü Sayın Hüsamettin Özendi’nin, içerisinde ‘Kastamonulu bir müteahhide çattık’ cümlesinin de yer aldığı açıklamalarını aynen gazetelerine taşımışlardır.

Sayın Özendi’nin, elimizde ses kaydı da bulunan bu beyanına rağmen, Sayın Valimiz ve birçok bürokratın bulunduğu bir ortamda ‘Kastamonu basını uydurmuş, ben böyle bir şey söylemedim’ diyerek kendisini temize çıkarma çabası nafiledir. Gerçek ortadayken, bir bürokratın bu sözlerle basınımızı hedef alması, en hafif tabiriyle kendini bilmezliktir.

Bürokratlara, kendi beyanlarının ve icraatlarındaki aksamaların üzerini Kastamonu basınını karalayarak örtme alışkanlığından bir an önce vazgeçmelerini öneriyoruz.

Geçmişte nasıl kararlı ve dik bir duruş sergilediysek, bugün de aynı sarsılmaz inançla, doğru bildiğimiz yolda yürüyeceğiz.

Kastamonu basınına yalan ve iftira dolu sözlerle saldıranlar, en ufak eleştiriye tahammülsüzlük bir yana, kendi beyanlarının faturasını bile Kastamonu basınına kesmeye kalkanlar şunu iyi bilsinler ki; bu acınası tutumlarına, bulundukları makamların ağırlığına yakışmayan hafiflikteki karalamalarına, asla ve asla boyun eğmeyeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…
KASTAMONU
GAZETECİLER CEMİYETİ
YÖNETİM KURULU