Çekül Akademi’den “koruma” eğitimi

Tarihi Kentler Birliği’nin üye belediyelerin koruma alanında çalışan ekiplerine yönelik ÇEKÜL Vakfı işbirliğinde düzenlediği ve üç ilde yapılması planlanan “Yerel Yönetimlere Yönelik Kültürel ve Kentsel Koruma” eğitim programı yarın Kastamonu’dan başlayacak. Belediye toplantı salonunda saat 10.00’da başlayacak ve ÇEKÜL Akademi tarafından gerçekleştirilecek eğitim programı 22 Eylül’de sona erecek.

Kastamonu, Amasya Merzifon ve İzmir Bergama’da yapılacak olan ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin de desteklediği eğitim programları Tarihi Kentler Birliği üyesi olan belediyelerin korumacılık alanında çalışan kadrolarının bilgi ve becerilerinin arttırılması ve zamanla edinilen tecrübelerin paylaşılması amacını güdüyor.

Tarihin medeniyet şehri, kültür merkezi, zengin tarihi geçmişi ve doğal güzellikleriyle ÇEKÜL Vakfı’nın “7 Bölge 7 Kent Projesi” kapsamına dahil edilen Kastamonu için önemi büyük olan toplantıda ilimizin tarihi sokak dokuları, kaya mezarları, kalesi, külliye ve medreseleri, ahşap işçiliğinin nadide örnekleri, müzeleri ve konakları başta olmak üzere sivil mimarlık örnekleri de tanıtılabilecek.

İlimizde düzenlenecek eğitim seminerinde Tarihsel derinlik, kimlik değerleri ve Selçuklu-Osmanlı kültür mirası, bütüncül koruma süreci ve uygulamaları, kültür mirasının korunmasında sokak sağlıklaştırma çalışmaları, farklı yapı ölçeklerinde restorasyon ve işlevlendirme örnekleri hakkında bilgiler verilecek.