Çifte zorluktan başarı çıkacak

Şimdilik özelleştirmenin kapısındandönen Kastamonu Şeker Fabrikası, pandemi ile kuraklık kıskacında olduğu 58. kampanyasını, son yılların en uzun süreli ve yüksek rekolteli kampanyası olarak noktalamaya hazırlanıyor.

  • Özellikle Devrekâni’de yaşanan yüzde 100’lük üretim artışı ve dışarıdan gelenlerle birlikte tesellüm ettiği 470 bin ton pancardan işlemeye aldığı 400 bin ton pancarın şu ana kadar yaklaşık 350 bin tonunu işleyen fabrika, ay sonu itibariyle 58. kampanyayı tamamlayacak.
  • Fabrika Müdürü İrfan Kantürk, bu yıl 125 günü bulacak kampanya sonucunda 52 bin ton civarında kristal şeker ile 19 bin ton civarında melas ve 105 bin ton yaş küspe üretilmiş olacağını söyledi; bu yıl yaş küspeyi üreticiye paketleyerek ulaştırdıklarını hatırlattı.
  • Pandemi nedeniyle zorluklarının olduğunu belirten Kantürk, pancar verimi, sökümü ve ulaştırılması anlamında üreticiye zorluk çıkartan kuraklığın da kendilerini bekleme nedeniyle olumsuz etkilediğini, ancak tüm bunlara rağmen kampanyanın sonuna yaklaşıldığını belirtti