En güzel fabrika en güzel yatırım

Kastamonu’da spor altyapısı adına en kapsamlı adım hentboldan geldi. Kastamonu Belediyespor’un öncülüğünde hayata geçirilen “Hentbol Fabrikası” projesi, ailelerin de katılımıyla Atatürk Spor Salonu’nda şölen havasında başladı.
Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi, Türkiye Hentbol Federasyonu, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ve Kastamonu Üniversitesi’nin desteği ile Kastamonu Belediyespor’un koordinesinde ilkokul 3 ve 4’ncü sınıf öğrencileri arasında yapılan taramalar sonucunda belirlenenbin 440 küçük sporcu,coşku içinde hentbol yolculuğuna başladı.
Her fırsatta “Spor benim olmazsa olmazımdır” diyerek, tüm branşlara destek olacağı taahhüdünde bulunan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, açılışı görkemli ve umut verici projenin mimarları arasında yer aldı.
Atatürk Spor Salonu’ndaki şölen Kastamonu Belediye Spor Kulübü halkoyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Kastamonu Belediyesi Spor İşleri Müdürü Metehan Babaş, bu projeyle çocukların yalnızca iyi birer sporcu olarak yetişmelerini değil, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” anlayışıyla topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerini de amaçlandığını söyledi.
Projenin hayata geçmesinde büyük pay sahibi olan ve bu konudaki tüm bilgi ve birikimini Kastamonu için harcamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Kastamonu BelediyesporHentbol Takımı antrenörü Osman Kalyoncu ise ‘Hentbol Fabrikası’ projesinde sadece hentbol branşına değil diğer spor branşlarına da altyapı anlamında katkı vereceklerinin altını çizdi.
Kalyoncu, “İnsanlar yaşadıkları şehirlere kalıcı eserler bırakmak ister. Bizde, kalıcı eser çocuktan geçer düşüncesiyle bu projemizi hayata geçirdik. Bu proje yalnızca hentbol branşına değil, bütün branşlara hizmet verecek. Bizlere bu konuda destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Kastamonu Belediye Spor Kulübü Başkanı Hüdaver Eski ile THF Başkanvekili Bilgehan Çapraz ise konuşmalarında, projenin sadece Kastamonu hentboluna değil, Türk hentboluna da büyük katkı sağlayacağını, böyle bir altyapı hareketinin Kastamonu’dan başlamasından da büyük gurur duyduklarını ifade etti.
En büyük yatırımın çocuklara olan yatırım olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise “Çocuklarımızın spora olan yeteneklerini ortaya çıkarmamız gerekiyor. Hentbol Fabrikası’nı tam da bu nedenle kurduk. Bu fabrikanın işçileri çocuklarımız olacak. Burada yetişen çocuklarımız ileride inşallah hem Kastamonu’ya hem de Milli takımlarımız aracılığıyla ülkemize hizmet edecekler” diye konuştu.
Türk sporu adına önemli bir gün yaşadıklarını söyleyen Vali Şehmus Günaydın ise “Kalıcı ve sürekli başarı için altyapı faaliyetleri oldukça önemlidir. Bugün açılışını yaptığımız bu proje bahsettiğim nedenden ötürü yalnızca Kastamonu için değil, Türk sporu için de önemli bir proje. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, tabii ki derslerini de ihmal etmeden bu tip sportif faaliyetlerin içerisinde olması gerekiyor. Ben bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda öğrenim gören öğrenciler, “Hentbol Fabrikası” projesinde çocukların antrenman programıyla yakından ilgilenecek. Böylece hem uygulamalı eğitimle kendilerini geliştirecek olan BESYO öğrencileri hem de Kastamonu hentboluna katkı sağlayacak.
Atatürk Spor Salonu’ndaki hentbol şöleni Kastamonu Belediyespor okçuluk takımının gösterisi ve hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.