“Genç Çiftçi” projelerinde DESTEĞE DEVAM

Genç Çiftçi projelerinin desteklenmesi programının değerlendirme toplantısı Afyon’da yapıldı. Kastamonu’dan da katılımın olduğu toplantıda Genç Çiftçi projesinin 2017 yılında da devam edeceği kararlaştırıldı. Bu projede Kastamonu’dan 260 proje desteklenmiş ve çiftçilere toplam 7 milyon 800 bin lira tarımsal destekleme sağlanmıştı.
Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün uygulamış olduğu Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi’ne ilişkin 2016 yılı sonuçlarının değerlendirmesi ve 2017 yılı Tebliğ/Uygulama Rehberi’nin hazırlanmasına yönelik çalışmalar Afyon’da gerçekleştirildi.
Değerlendirme toplantısına Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Metin Türker, Kırsal Kalkınma ve Kredilendirme Daire Başkanı Haluk Çağlar, Proje Koordinatörü Ali Polat ve 81 ilin proje yürütme birimi sorumluları katıldı.
Kastamonu’dan ise toplantıya Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Sinan Çelebican, Devrekâni İlçe Müdürü Engin Altıkulaç, Taşköprü İlçe Müdürü Mesut Şallı, Daday İlçe Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Ali Önek ve Tosya İlçe Müdürlüğü’nden Mühendis Kadir Çavdar katıldı.
Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, Genç Çiftçi Projesi gibi önemli bir projeyi üstlenmiş olduklarını, projede eksikliklerinin bulunduğunu, sahada zorlukların çekildiğini, buna rağmen başarıya ulaşıldığını, bu proje ile 15 bin genç çiftçi kazanıldığını ifade etti. 2017 yılında da 16 bin 100 genç çiftçinin destekleneceğini söyledi.
Genel Müdür Yardımcısı Metin Türker ise kırsal kalkınmanın öneminden bahsederek, bu projelerin önemli olduğunu, hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacağını, insanların mutlu olduğunu, bunun yanında sürdürülebilirliğin sağlanması gerektiğini söyledi.
Kırsal Kalkınma ve Kredilendirme Daire Başkanı Haluk Çağlar ise Genç Çiftçi projelerinin uygulanmasının önemini vurgulayarak, mutlu olduklarını, uygulamalarının 2017 yılında da devam edeceğini bildirdi.
Bu projede Kastamonu’dan 260 proje desteklenmiş ve çiftçilere toplam 7 milyon 800 bin lira tarımsal destekleme sağlanmıştı.