Nice senelere Atatürk

10 Kasım 2019 tarihinde Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) üyesi 28 sporcu, Daday Göktepe yürüyüşü ile Büyük Önder Atatürk’ü zirvede andık. Sabah 08:00’de Kastamonu merkezinden hareket ederek tam 09:05’te Daday ilçe merkezinde ilçe sakinleri ile Atamıza saygı duruşunda buluştuk. 10:00’da başlayan faaliyet 15:00’te sorunsuz bir şekilde sona erdi.

Erkeği-kadını, genci-yaşlısı, öğretmeni-öğrencisi, işçisi-işvereni, memuru-esnafı hatta babalı-kızlı toplumun her kesiminden homojen bir karma halindeydik. Bindirilmiş kıtalara inat bilinçli bir kıtaydık. Hele Orhan Şaik Gökyay İlköğretim Okulu 3. Sınıf öğrencisi Ecrin Naz Abdürrezzak’ın zirvede okuduğu şiir hepimizi çok duygulandırdı.

Tüm Türkiye de aynısını yaptı. Sosyal medyadan, televizyondan, gazetelerden gördük, duyduk.920 bin kişi Ankara’da Anıtkabir’e, 105 bin kişi İstanbul’da Dolmabahçe Sarayına gitti. Saat 09:05 hayatın durduğu an. Tüm ülke hazır ol da. Törende, kaldırımda, yolda hatta inşaatta saygı duruşu vardı.

Bir lider nasıl olurda ölümünden 81 yıl sonra böyle saygı, sevgi, özlemle anılır? Yaşarken nasıl sevildi, sayıldı acaba?

Doğum tarihi olarak genel kabul 4 Ocak 1881. 12 Mart 1880 ve 12 Mart 1881 ise diğer iddia edilen tarihler (daha önderinin tam doğum tarihini tespit edemeyen bir milletiz yani), kendisi ise 19 Mayıs tarihini doğum günü saymıştır. Ölüm tarihi ise 10 Kasım 1938.

Küçük yaşta yetim kalan, yatılı okullarda eğitim alan, cephelerde geçen ve 60 yılı bulmayan bir ömür. Öyle bir ömür ki, sadece Türkiye’nin değil dünyanın şeklini değiştirmiş. Özgürsek, bağımsız bir şekilde yaşayabiliyorsak, Türkiye varsa, Türkçe konuşabiliyorsak, ezan sesi duyup namazımızı kılabiliyorsak ona ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Onun için 81 yıl sonra hâlâ seviliyor, sayılıyor, özleniyor, yaşıyor ve yaşatılıyor.

İnsanlar doğar ve ölürler. Bir doğum tarihi ve bir ölüm tarihi ile anılırlar. Atatürk gibi önderler ise ölmezler. Onların ölüm tarihi yoktur. İki doğum tarihi vardır. Fâni vücutları öldüğünde ebedi ruhları doğar.

O sebeple;

4 Ocak 1881, iyi ki doğdun Atatürk.

10 Kasım 1938 nice senelere Atatürk.

 

Feza TİRYAKİ