İHL Fen Lisesi geliyor

İlimiz ortaöğretimde yeni bir okul türüne daha kavuşuyor, MEB’in ülkemizin farklı illerindeki 34 Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde uygulayacağı “Fen ve Sosyal Bilimler Projesi” şehrimizde de hayata geçecek.

Sunta kavşağında inşaatı tamamlanmakta olan binalardan birinde hizmete girecek olan İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi, TEOG sistemiyle il dışından da öğrenci alacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülkemizin farklı illerindeki 34 Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde uygulayacağı “Fen ve Sosyal Bilimler Projesi”nin, ilimizde de hayata geçirileceği öğrenildi.

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sistemiyle il dışından da öğrenci kaydı yapılabilen proje kapsamındaki Anadolu imam hatip liselerinde, imam hatiplerde okutulan mesleki derslerin yanı sıra fen ve sosyal bilimler lisesi müfredatı uygulanacak.

Geniş kapsamlı eğitimin sunulacağı okullarda öğrenciler; derslerin yanı sıra seçtikleri alanlarla ilgili seminerler, konferanslar, söyleşiler, bilim atölyeleri, laboratuar çalışmaları, bilimsel etkinlikler ve geziler ile araştırma ve inceleme etkinliklerine katılacak, ilgi gruplarına göre alan okumaları yapabilecekler.

Üniversiteler ile işbirliği yapılacak

İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri, illerindeki üniversiteler ile işbirliğine giderek, fen ve sosyal bilimler alanında ders seçen öğrencilerine akademisyenler tarafından ders verdirebilecek. Öğrenciler, eğitim koçluğu uygulamaları ile danışman öğretmenlerinin rehberliğinde istedikleri alanda üniversiteye hazırlanabilecekler.

Diğer bina da İmam Hatip olacak

Sunta kavşağında yapımı bitirilmek üzere olan diğer binaya ise Kuzeykent’te hizmet veren İmam Hatip Lisesi’nin geçeceği kaydediliyor.