KADIN DÜNYASI

10 Aralık tarihli Sözcü Gazetesi arka sayfa haberi ile dünyada kadının yerini özetlemiş. Tamda Kastamonu’da başlayan kadın hareketinin 100’üncü yılında.

Üstte; Finlandiya’nın kadın egemen siyaset dünyası haberi…

Altta; Suudi kadınlar artık restoranlara erkekler ile aynı kapıdan girebilecek haberi…

(Sol Altta; Uykusuzluk kalbi yorar haberi. Ona en son değineceğiz.)

Finlandiya, mükemmel eğitim sistemi ile dünyanın konuştuğu kadına siyasetin önünü açmış, refah ve mutluluk içindeki İskandinav ülkesi…

Suudi Arabistan, daha yeni kadınların yalnız başına araç kullanabildiği, statlarda maça gidebildiği ve en son restoranlara erkekler ile aynı kapıdan girme hakkı kazandığı Ortadoğu ülkesi.

Finlandiya’da eğitimli kadınlar 30’lu yaşlarında ülkeyi yönetiyor, Suudi Arabistan’da eğitimsiz kadınlar 15 yaşında evlenip 30’lu yaşlarında 3-4 çocuk annesi oluyor. Birinde siyasete kadınlar yön veriyor, diğerinde ‘kadının adı yok’.

Eğitimli kadın elinin değmesi farkı bu demek ki.

Peki, biz neresindeyiz Türkiye olarak bu haberin? İkisinin arasında bir yerde. Hak ettiğimiz konum bu mu? Asla değil. Türkiye Cumhuriyet sistemi ile Finlandiya’dan çok önce bu hakları kadınlarına verdi. Ama tam anlamı ile uygulayamadık. Kadını eğiterek toplum içinde hak ettiği yerde konumlandıramadık.

Hâlbuki ne kadar çok avantajımız var; geldiğimiz Orta Asya Türk boylarında kadın hep el üstünde tutulmuş, “Cennet,anaların ayakları altındadır”hadisine sahip bir dine üyeyiz, Cumhuriyet ile kadına birçok haklarını dünyada ilk biz vermişiz. Bu karışımdan kadını ikinci plana atmayı nasıl başarıyoruz? Helal bize!

Kadın toplumun yarısıdır, tamamının da anasıdır. Yani ilk öğretmenidir. Neşet Ertaş’ın dediği gibi:‘Kadın insandır, bizler insanoğlu.’

Eğitimli kadının ülkesini ile eğitimsiz kadının ülkesi arasındaki farkı on kitap yazsan bu kadar net anlatamazsın.

Gelelim son habere; ‘Uykusuzluk kalbi yorar’. Doğru. Ama fazla uykuda beyni yoruyor arkadaşlar. Uykumuzu tam alıp bazı konularda uyanalım artık. Uyanmazsak yakında kendi ülkemizde restoranlara bizde ayrı bir arka kapıdan girip yabancılara hizmet etmeye başlayacağız.

Erkek kadın fark etmeden üstelik.

 

Feza TİRYAKİ