Kahraman olmak ister misiniz?

Cevabınız “evet”se işiniz çok kolay. İki dakikada garantili kahraman olmak fırsatı 18 yaş üstü akli melekeleri yerinde olan her Türk vatandaşı için geçerli.

Hem de dünyaya çarpacak bir meteoru yok etmek, uçurumun kenarındaki bir otobüsten çocukları kurtarmak, şehri istila eden zombilerle savaşmak veya masum rehineleri teröristlerin elinden kurtarmak için canınızı tehlikeye atmaya da gerek yok.

Yani bedavadan kahraman olacaksınız.
Var mısınız? Aklınıza yattı mı?
O halde organ bağışı yapın.

Şu anda binlerce kişi organ bağışı için sizi bekliyor. Hayattayken; böbrek, karaciğer, akciğer kalp, bağırsak, pankreas ya da kornealarınızı bağışlayarak birçok insana  sağlıklı bir hayat armağan edebilir, organlarınızın toprağa değil umutla bekleyen kişilere kısacası “hayata” bağışlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kahraman olmak için; eğitim ve araştırma hastanelerine, organ nakli yapan tüm kamu ve özel hastanelerin organ nakil koordinatörlerine başvurup organ bağışı yapmak için iki şahit huzurunda bir form doldurmanız yeterlidir. Şahit yoksa size şahitte sağlıyorlar merak etmeyin. Size organlarınızı bağışladığınıza dair bir kart veriyorlar. Daha sonra bu veriler Sağlık Bakanlığı’nın sistemine kaydedilmektedir. Organ bağışından vazgeçilmesi durumunda bildirilmesi ya da Türkiye Organ Bağışı Bilgi Sistemi’nden kaydının sildirmesi yeterlidir.

Organlarınızın alınması için tıbbi olarak beyin ölümünüzün gerçekleşmesi lazım. Beyin ölümü kararı; kardiyolog, nörolog, nöroşirurji ve anestezi uzmanlarından oluşan, organ nakli ekibi dışında başka bir ekip tarafından veriliyor. Bitkisel hayatta tıbbi ölüm gerçekleşmediği için şuurunuz açık olmasa bile, solunum cihazınıza bağlıda olsanız korkmayın canlı canlı organ sökmüyorlar.

Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığıda,“Her kim bir hayatı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur.” (Mâide, 5/32) ayetinden yola çıkarak organ bağışının caiz olduğunu yayınlamış bulunmaktadır.

Şimdi biraz empati yapıp, organ bağışı listesinde sıra bekleyen bir çocuğunuz var diyelim. Yakınlarınızdan bağışçı bulamadınız. Her akşam çaresizlik içinde çocuğunuz için eşinizle ‘Bugünde haber gelmedi, yarın inşallah telefon çalar’ diye umut içinde bekliyorsunuz. Her cenaze törenini gördüğünüzde ‘İnşallah organlarını bağışlamıştır, bizim evde olmasa da bir evde bu akşam herkes mutlu olacak’ diye düşünmez misiniz?

Yardım ederek sevindirdiğiniz insanlar mutlaka vardır. Belki borç verdiniz sıkıntıdan kurtuldu, belki birini işe yerleştirdiniz, belki akıl verdiniz iş kurdu veya bir çocuğa bir şeker verdiniz. Nasıl sayıldınız ve sevildiniz değil mi?

Şimdide hiç tanımadığınız biride olsa birisine hayatını bağışladığınızı düşünün. O insan ve ailesinde, çevresinde nasıl sevilir nasıl bir kahraman olursunuz.

Üstelik bir kişide değil; bağışladığınız organlar altı, yedi kişinin hayatını kurtarabilir. Böyle sevap nerede var?

İki dakikada doldurulacak bir form, iki şahit ile kahraman olacaksınız.

Bence kaçmaz fırsat değerlendirin.

 

 

FEZA TİRYAKİ