KASTAMONU KENT KONSERİ

Kastamonu Kent Konseyi 30.11.2019 tarihinde Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Salonunda bir konser organizasyonunda bulundu.

Dünyaya mal olmuş üç sanatçı; Piyanist Nihat Demirkol, soprano Oya Ergün ve piyanist İller Mammedzade ayağımıza kadar geldi, konser verdi.

Oya Ergün’ün Hollanda veya Belçika’da bir konserine bilet bulunur mu? Ücreti ne kadardır? Veya Nihat Demirkol’un bir dinletisine nasıl ulaşılır? Hiç bunları düşünmedik. Kastamonu’da ücretsiz seyrettik. Çünkü ikisi de Kastamonulu.

Oya Ergün, Abdurrahman Paşa Lisesi mezunu; Nihat Demirkol ise anne tarafından Dadaylı. Kendisini daha doğmadan piyanist yapacağını 22 yaşında söyleyen bir annenin oğlu. İller Mammedzade ise Oya Ergün’ün her eserinde piyanoda idi.

NİHAT DEMİRKOL

Nihat Demirkol, piyanoyu Müslüman yapan Feyzi Aslangil’ianlattı bize, onun eserlerini piyano ile sundu. Doğu eserleri bir batı müzik enstrümanı ile seslendirildi. Feyzi Aslangil’den aldığı bayrağı nasıl taşıdığını gösterdi.

Oya Ergün ise Azeri müziğinin en güzel ezgileri ile coşturdu bizi. Hele finaldeki “Aygız” şarkısı tüm salonda ayakta alkış aldı. Leman Sam’dan biri Lütfi Kırdar Kongre merkezinde, biri de kerede Bostancı Gösteri Merkezinde olmak üzere iki kez canlı performansla dinlemiştim bu şarkıyı. Aman Leman Sam’ın kulağına gitmesin sakın, çünkü Oya Ergün daha çok büyüledi beni. Ne de olsa hemşerimiz ve memleketimizde dinliyoruz.

O gece Kastamonu Kent Konseyi oldu bize Kastamonu Kent Konseri. Bende yıllarca bu konseyde bulundum, ama böyle bir faaliyet içinde bulunmadığım için hayıflandım. Dr. Ahmet Zafer Ergün farkı da bu olsa gerek.

OYA ERGÜN

Sayın Dr. Ahmet Zafer Ergün ve tüm konsey üyelerine teşekkür ederim. Kent Konseyinin, yapılması gereken ama kimsenin üstlenmediği güzel işleri yapmak gibi bir misyonu olduğunu gösterdiler bize.

Amma Velakin; inşallah Ahmet abi ve konsey üyeleri nasıl bir sorumluluğun altına girdiklerinin farkındadır. Neler yapabileceklerini gördük. Tadını aldık sanatın bir kere. 2-3 ayda bir böyle bir organizasyon olmazsa, böyle sanatçılar ayağımıza gelip konser vermezse, hala Kastamonu’da tiyatro seyredemezsek yazarız, konuşuruz ‘Kastamonu Kent Konseyi çalışmıyor’ diye haberleri olsun. J

 

 

Feza TİRYAKİ