Kerr, Sinop’ta gösterime girdi

 

Çekimlerinin büyük bir kısmı Kastamonu’da gerçekleşen “Kerr” filmi, Sinop’ta 26.Gezici Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluştu.

Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Merkez’deki Halk Eğitimi Merkezi’nde gösterime giren Kerr, izleyenler tarafından ilgiyle karşılandı. Vildan Erşen’in yapımcılığında ve Tayfun Pirselimoğlu yönetmenliğinde, çekimlerinin büyük bir kısmı Kastamonu’da yapılan Kerr filmi için, izleyenler mekan seçimlerine de tam not verdi.

Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En İyi Yönetmen Ödülü, Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En İyi Müzik Ödülü, Altın Portakal Ulusal Film Yarışması Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü alan Kerr; Sinop’ta da beğeniyle karşılanırken, film gösterimi sonrasında söyleşi gerçekleştirildi.

Yapımcı Vildan Erşen buradaki konuşmasında: “Süreç yorucu ama çok keyifliydi. Çok yardımcı olanlar vardı. Fransa, Türkiye, Yunan ortak yapımıydı. Bütün ortak yapımcılar, üzerine düşeni son derece güzel bir şekilde yerine getirdi, çok iyi bir işbirliğiydi. Mekanların çok güzel ve doğru bulunduğu belirtildi. Filmimizin bir kısmı Kastamonu’da çekildi, Mudanya, Çankırı ve İstanbul da var. Gerçekten özellikle Kastamonu çekimlerinde çok yardım aldık. Yapım aşamasında üzerimizdeki yükü gerçekten çok hafifleten yardımlardı. Çok keyifliydi. Kapı arasından bakarken, izleyicilerin filmi izliyor olmasını görmek benim adıma çok mutluluk vericiydi.”

Yönetmen Tayfun Pirselioğlu ise soru-cevap kısmında şu ifadeleri kullandı: “Hayatın bir döngü üzerinde geliştiğine dair bir düşüncem var. Esasında her şey tekrar ediyor, filmin isminin Kerr olmasının nedeni de bu. Tekrar ederek aynı yere geliyoruz ve tekrar başlıyoruz. Her sonun bir başlangıcı içerdiğini ancak bir sona gelerek başlayabileceğimize inanıyorum. Ben yaptığım işi açıklamaktan ziyade, kendimi filmle alakalı soruları sormakla mükellef hissediyorum. Film bir takım sorular sorsun istiyorum ve her seyircide bunun bir tezahürü, bir karşılığı var. O karşılığın, herkes için kendi doğrusu olduğunu, her seyirci için kendisine ait farklı hakikatler olduğunu, dolayısıyla bir salon dolusu farklı hakikatle dışarı çıkılacağını düşünüyorum. Filmin içerisine koyduğum soruların, izleyicinin dimağında bütün bu soru işaretleri yaratması ve en azından bir süre bununla yaşaması gerektiğini ve bunun cevabını kendince vermesini talep ediyorum. O cevap kendi vereceğiniz cevaptır ve o doğrudur, yanınızdaki kişinin vereceği cevap farklı olabilir ki o da doğrudur. Dolayısıyla ben, izleyiciyle film arasında kurulan bu ilişkinin sonucunda bu doğacak sorular ve o soruların her birine verilen cevaplar üzerinden bir sinema yapma peşindeyim. Bütün filmlerimde geçerli olan bir şey var, o da: Onu anlamaktan ziyade hissetmemizle alakalı mükellefiyetimiz var. Ben orada olan bir şeyi yaratmaya çalışıyorum ve sizin orada olan o şeyle alakalı kurduğunuz ilişkinin sonucunda varacağınız sonucu çok kıymetli buluyorum. Bu herkeste farklı olsa bile neticede herkesin kendi hakikatini bir filmle okumasıyla alakalı bir ilişki. Çok kıymetli olduğunu düşündüğüm şey de bu.”

KERR’DEN KASTAMONU’YA TEŞEKKÜR
Kerr filminin jenerik kısmında Kastamonu’daki çekimlerde destek veren Kastamonu Valiliği’ne, Kastamonu Belediyesi’ne, Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’na, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Melih Nural’a, alan rehberliği sunan Evren Karaahmet, Ayşegül Karaahmet ve Yılmaz Acar Davut ile filmde kullanılan mekan sahipleri ve filmde rol alan Kastamonulu oyunculara teşekkür edildi.

Gezici Film Festivali’nin Kastamonu’daki gösterim programında yer almayan Kerr, önümüzdeki günlerde özel bir organizasyonla Kastamonu izleyicisiyle buluşacak. Kerr yapımcısı Vildan Erşen, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu ve oyuncularının, önümüzdeki günlerde düzenlenmesi planlanan özel organizasyon kapsamında Kastamonu’ya gelerek, film gösterimi sonrasında söyleşi programına katılması bekleniyor.