KESOB ve E.Kefalet’e Karamustafa’dan SALVO

3 dönem KESOB Başkan Vekilliği, 4 Dönem Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Denetim Kurulu Başkanlığı ve 7 dönem de Sebze ve Meyveciler Odası Başkanlığı görevlerinde bulunan Muzaffer Karamustafa, yaptığı açıklamada KESOB ve Esnaf Kefalet Kooperatifi yönetimlerine sert eleştirilerde bulundu.

Karamustafa, sınırlı sayıdaki üyenin katıldığı ve 5 yıldızlı otellerde gerçekleştiğini belirttiği gezilerin Birlik ve Kooperatif bütçelerinden karşılanmasını sorguladığı açıklamasında, yetersiz hale gelen hizmet binasıyla ilgili hiçbir adım atılmamasını, dönemlerinde inşa edilen eğitim merkezinin çürümeye bırakılmasını eleştirirken, “Gerek KESOB, gerek Esnaf Kredi Kefalet Kooparatif yönetimlerinin amaç dışı bu faaliyetleri , bizi ve siftah etmeyen esnafımızı ziyadesiyle üzmektedir” dedi.

 

3 dönem KESOB Başkan Vekilliği, 4 Dönem Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Denetim Kurulu Başkanlığı ve 7 dönem de Sebze ve Meyveciler Odası Başkanlığı görevlerinde bulunan Muzaffer Karamustafa, yaptığı açıklamada KESOB ve Esnaf Kefalet Kooperatifi yönetimlerine sert eleştirilerde bulundu.

Karamustafa’nın yazılı açıklaması şöyle:

“Ülkemizde küçük esnaf ve sanatkarların sıkıntılı geçirdiği bu günlerde Kastamonu KESOB ve Esnaf Kredi Kefalet Koopatatifi’ne kayıtlı üyelerimizin siftah etmeden iş yerlerini kapattığı, kredilerini ödemede zorlandıkları, ticaretlerinin sıkıntılı olduğu, kooperatifin kredi takip seviyesi yükselmişken esnafa kredi verme limiti bulmakta zorlandığı bu dönemde kayıtlı üyelerinin %10’u kadarına tekabül eden kısmına gezi fuar vs etkinlikler adı altında Antalya vb illerde 5 yıldızlı otellerde tatil amaçlı geziler yapmaları, harcamaların KESOB ve Kredi Kefalet Kooparatifi tarafından karşılandığı, üyelerin aidat ve kredi gelirlerinden kazanılan bu paraların buralarda plansız ve amaçsızca harcanması kamu ve esnaf camiasınca doğru mudur?

Geriye kalan %90’ın hakkı ne olacaktır? Küçük ve orta ölçekli esnafımızın krizde olduğu ve bilinen herkesçe ifade edilen bu dönemde bu harcanan paraların ilimizde esnafa faydalı konum ve amaçlarda harcanması, kredi ve faizini ödeyemeyen esnaflarımıza kaynak sağlanması, çocuklarına maddi zorluklardan dolayı eğitim giderlerini karşılayamayan esnaflarımıza burs vb desteklerin yapılması teşkilatımız adına daha uygun olmaz mıydı?

Esnaf teşkilatları ve Kredi Kefalat Kooperatiflerinin yaptığı gereksiz harcamalar; başta il ve ilçe teşkilatların eksikleri ve ihtiyaçlarında harcanması daha uygun değil midir?

Kooperatif’in 70 yıllık ilk başkanı Mehmet Can tarafından yapılan ve fiziki şartları yetersiz ve bitmiş olan, asansör engelli merdivenleri yangın merdivenleri park alanı bulunmayan, esnafına amaçlarına uygun zor şartlarda hizmet veremeyen binada hizmet vermeye çalışmak ve bu konuda hiçbir adım atılmaması düşündürücü değil midir?

Bizim yönetim dönemlerimizde Kastamonu ilimize ve esnafımıza kazandırdığımız, bu dönemde 9 dönüm arazi üzerine yapılan tahmini 4 bin 500 metrekare civarında kapalı alanı bulunan, içinde çatal-kaşık mutfak malzemeleri ve teçhizat sistemin bulunduğu üst 2 katının esnaf uygulama oteli olarak dizayn ve planlandığı binanın şu anda ilgisizlik ve basiretsizlikten boş verilmişken çürümeye bırakılmasını 3-4 dönemdir görevde bulunan yeteneksiz ve duyarsız yönetim ve kurulları neden görmezden gelmektedir.

Esnaf teşkilatları ve üyeleri bunları sadece -seçil, al maaşı-, gezi-huzur hakları harcamaları fütursuzca olan ve bu şekilde devam eden bir anlayışla Antalya vs yerlerde harcansın diye mi seçti?

Gerek KESOB, gerek Esnaf Kredi Kefalet Kooparatif yönetimlerinin amaç dışı bu faaliyetleri , bizi ve siftah etmeyen esnafımızı ziyadesiyle üzmektedir.

Kooperatif ve KESOB’uncanbaz yöneticileri ve idarecileri, iyi niyetli yönetici ve üyelerini bıktırıp, yıldırıp, çileden çıkarıp kendi yanlış hedeflerine alet etmektedirler. Bunları düşünerek ve akıllarını başlarına alarak bu yanlış yapılanların düzeltilmesini iyi niyetli diğer üye ve oda yöneticisi arkadaşlarımızı kamuoyu vicdanında düşünmeye ve en kısa sürede doğruyu bulmaya davet ediyorum.”