Kılıçdaroğlu’na teşkilat desteği

Kılıçdaroğlu’nun “adalet” yürüyüşünü başlattığı saatlerde partisinin il teşkilatı da Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelip, basın açıklaması yaparak eyleme destek verdi.
Açıklamada, “Bir devlet için en büyük tehlike yargının bağımsızlığını kaybetmesi, birilerinin etkisi altına girmesidir” denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından dün Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’nü başlattı.
Kılıçdaroğlu’nun “adalet” yürüyüşünü başlattığı saatlerde partisinin il teşkilatı da Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelip, basın açıklaması yaparak eyleme destek verdi.
Ellerinde “Adalet” yazılı pankartlar ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan partililer, herhangi bir slogan atmazken, İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, diğer il başkanlarıyla birlikte Ankara’da olduğu için basın açıklamasını İl Başkan Yardımcısı Şahin Türkmenoğlu okudu.
CHP İl Teşkilatı’nın basın açıklaması şöyle:
“Milletvekilimiz Enis Berberoğluna MİT Tırları Davasında 25 yıl hapis cezası verilerek tutuklanmış olması tam bir hukuk faciası ve skandalıdır. Her şeyin açık ve seçik gerçekleştiği bir olayda bu kararın gerekçesi devletin gizli kalması gereken sırlarını açıklamakmış. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman anlatmaya çalıştığımız gibi bir devlet için en büyük tehlike yargının bağımsızlığını kaybetmesi birilerinin etkisi altına girmesidir. Enis Berberoğlu’na verilen bu cezayı ve yargı süreci tamamlanmadan tutuklanmasından endişe ve kaygı duyuyoruz. Umarız verilen bu karar düzeltilir, sağ duyu sahibi hiç kimsenin içine sinmeyen bu yanlıştan dönülür. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu bugün Ankara Güven Park’ta başlayıp İstanbul’a kadar sürdüreceği Adalet yürüyüşü ile ülkemizin ve dünyanın dikkatini bu karara çekmeye çalışacak. Bizler de Genel Başkanımızın eylemine destek verdiğimizi ilan ediyor, gerekirse Genel Başkanımızın yürüyüşüne katılmakta kararlı olduğumuzu buradan duyuruyoruz.”  (Haber Servisi)

KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bıçak kemiğe dayandı artık yeter diyoruz. Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek” dedi.
Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından dün Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nün start noktası olan Güvenpark’a eşi Selvi Kılıçdaroğlu, oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ve gelinleri Mine Alşan ile birlikte geldi.
Güvenpark’ta elinde ‘adalet’ yazılı pankartla açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Milletvekillerinin hapiste olmasını istemiyoruz. Kendi ülkemizde birlikte, beraber barış içinde yaşamak istiyoruz. Bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Her özgür ülke gibi, her uygar ülke gibi kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık yeter diyoruz. Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek” diye konuştu.

“Adaleti isteyen herkes bu yürüyüşe
destek vermek zorundadır”

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Söyledim eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce biz ödeyeceğiz. Bu ülkenin geleceği için çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adaleti isteyen herkes bu yürüyüşe destek vermek zorundadır. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede devlet olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede barış, huzur olmaz. Adalet, adalet, adalet. Bu soylu kavramın anlamını vermek, bu soylu kavramın gereğini yapmak zorundayız. Herkesin düşüncesine saygılıyız, herkesin siyasal görüşüne saygılıyız. Herkes ama herkes yargıyı, yargının bağımsızlığını ve adaleti savunmak zorundadır. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve adaleti savunuyoruz. Bütün dünya duysun, biz Türkiye’de kendi topraklarımızda bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Dikta istemiyoruz. Darbeciler istemiyoruz. 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz. Kendi ülkemizde demokrasi, özgürlük istiyoruz. Taşeron işçiler, emekliler, köylüler, işçiler, memurlar, herkes için adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı yerde insan olmaz, insanca yaşamak için adalet istiyoruz.”

Yürüyüşün 28 gün sürmesi bekleniyor

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Güvenpark’ta toplanan partililerle yürüyüşe başladı. Ankara Güvenpark’tan başlayan ve Maltepe Cezaevi’nde son bulacak olan yürüyüşün 28 gün sürmesi bekleniyor. İHA