Kırsalda çöp toplama için somut adım

Kastamonu İl Genel Meclisi’nin her yıl gündemine gelen kırsaldaki çöp sorunu noktasında somut adımlar atılmaya başlandı. İl Özel İdaresi’nin kırsal yerleşim alanlarında evsel katı atıkların toplanması ve taşınması noktasında hazırladığı yönetmelik dün Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun hazırladığı raporla Meclis’in gündemine geldi.
Komisyon raporunu Meclis üyeleriyle paylaşan Cide’nin Meclis üyesi Mevlüt Ersin, önce hazırlanan yönetmeliği Meclis’e okudu ardından ise şunları söyledi:
“Çöp sorununun bu yönetmelikle çözüleceğine inanıyoruz. Acil olan bölgelerimizde özellikle de pazar kurular yerleşim yerlerinde, turizm potansiyeli yüksel olan yerleşim yerlerinde gecikmeden ilgili protokoller yapılarak çöp toplama işlemi başlamalıdır. Çöplerin taşınma ücretini de araştırdık. 1 ton çöpün 40 kilometre uzaklıktaki çöp toplama merkezine taşınma ücreti KDV dahil 23 lira olup, muhtarlar ile yapılan görüşmemizde bu ücretin sıkıntı olmayacağı yönünde beyan aldık” dedi.
Komisyon raporu sonrasında Meclis’te yapılan müzakerede ise çöp toplama hizmetinden yararlanmak için aranan 250 nüfus şartının yüksek olduğu, ilk etapta uygulanan bu sayının zamanla düşürülmesi gerektiği, ayrıca çöp tahsilat ücretinin muhtarlarca toplanmasının ilerleyen dönemde sıkıntı yaratacağı, geçmişte su için hazırlanan yönetmelikte tahsilat konusunda sorunların yaşandığı belirtildi.
Meclis üyelerinin de görüşleri de eklenerek hazırlanan komisyon raporu İl Özel İdaresi’ne gönderildi.