Kış teyakkuzu

  • Kastamonu kış tedbirleri toplantısı Vali Avni Çakır başkanlığında AFAD Koordinasyon Merkezi’nde ilgili kurum müdürleri ve ilçe kaymakamların da katılımıyla gerçekleşti. Kış mevsimini en sorunsuz bir şekilde geçirmek istediklerini söyleyen Vali Çakır, “Planlamalarımızı ne kadar gerçekçi yaparsak, tedbirlerimizi ne kadar üst seviyede alırsak kış sezonunu da o kadar rahat atlatırız” dedi.

 

 

Kastamonu kış tedbirleri toplantısı dün Vali Avni Çakır’ın başkanlığında AFAD’ın Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Karla mücadelede aktif rol alacak kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ve ilçe kaymakamlarının da katıldığı toplantıda AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram ve Karayolları Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan, alınan tedbirler ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında birer sunum gerçekleştirdi.

Aralık ayı ile birlikte kış tedbirlerini de uygulamaya koyduklarına dikkat çeken Vali Avni Çakır, alınan tedbirler ve planlamalar sayesinde kış mevsimini en sorunsuz bir biçimde geride bırakmak istediklerini söyledi.

Kastamonu’nun her geçen yıl nüfus artışı ile birlikte ciddi bir trafik artışı da yaşadığını söyleyen Vali Çakır, “Memleketimiz bir kış memleketi. Bu anlamda ilimizdeki mevcut kayak tesisi hem de 19 ilçemizin İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlere yoğun bir şekilde seyrüsefer yani trafik ile ilgili bir yoğunluğu oluyor. Bu noktada sürekli sahada teyakkuz halinde olmamız söz konusu. Bu yaz özellikle Hanönü-Taşköprü-Kastamonu güzergâhında normalin üzerinde bir sıkıntı yaşadık. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarımız normalin çok üzerinde geldi. Diğer ilçelerde dikkat çekici bir artış yoktu ama bununla alakalı bütün gerekli kontrolleri, eksikleri ve yapılması gerekenleri istişare ettik ve bu süreçte yaşanılanların bir sonraki süreçte yaşanmaması için her türlü tedbiri aldık, almaya da devam edeceğiz” dedi.

2021-2022 Kış Döneminde alınacak tedbirleri görüşmek için bu toplantıyı organize ettiklerini söyleyen Vali Çakır, “Her sene kurum ve kuruluşlarımızın güçlü bir ekipman ve personel desteği ile sahada her türlü tedbiri alıyoruz. Kışın bölgemiz ulaşım anlamında ciddi bir sıkıntı yaşamıyor. Tabii bunun yaşanmamasının önemli sebeplerinden birisi de bu konudaki planlamadır. Bu konuda biz planlamalarımızı ne kadar gerçek yaparsak, tedbirlerimizi ne kadar üst seviyede alırsak kış sezonunu da o kadar rahat bir şekilde atlatırız. Arkadaşlarımız önceki yıllarda alınan kararlardan ve bu sene tespit ettiğimiz hususlara göre bir gündem hazırladı ve sizlerle paylaşıldı. Ben kazasız belasız bir kış sezonu diliyorum tüm çalışanlarımıza ve vatandaşlarımıza. Bununla alakalı tedbirlerimizi daha önce dile getirdiğim gibi üst seviyede aldık zaten bunun değerlendirmesini de hep beraber yapıyoruz” diye konuştu.