Memleketimden manzara insanları

“Memleketimden insan manzaraları”, Nazım Hikmet’in ölümsüz eserlerinden biridir. Anadolu insanını kâh uzaktan dürbün ile inceler, kâh içine girer sohbet eder, kâh mikroskop ile en ince dokusuna kadar analiz eder.

Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) üyeleri olarak memleketimizin insan manzaralarına girer miyiz bilmem, ama memleketin manzara insanları olduğumuz kesin.

Her nerede güzel bir manzara varsa dernek olarak oradayız. Hele bir de kardeş dernek Kastamonu Fotoğraf Sanatı Derneği (KASFOT) ile ortak üyelerimiz gezilerimize iştirak ettiyse, ‘Al gözüm seyreyle Kastamonu’yu…’

Geçen hafta sonu da26 sporcu ile yapılan 12 kilometrelik Devrekâni Kanlıabat yürüyüşümüzyedi saatte tamamlandı ve yine olağanüstü manzara fotoğrafları ile kayıt altına alındı. Yeni katılımcılarda, kaya tırmanışı için belirlenen bölgeyi tanımış oldu.

Yazdan kalma bir günde ve açık havada gerçekleşen faaliyetinher anı fotoğraflık manzara altında geçti.Metin Aygün hocamızhızını alamadı, aynı günün gecesinde de Ilgaz Dağına fotoğraf çekmeye gitti.

Manzara olsun yeter. Ovası, dağı, yazı, kışı, gecesi, gündüzü olmaz. Nerede güzel bir manzara varsa itina ile kayıt altına alınır.

Hazin sonbahar ile çetin kış arasında kalmış Kanlıabat, Oyrak geçidi ve ileride Yaralıgöz… Bu bölge yazın 30 derece sıcaklığı, kışın eksi 20 derece soğukluğu sunar misafirlerine. Her günü ayrı bir güzellik, ayrı bir manzara.

Kasım ise sarı yeşil arası geçiş ayıdır. Aylardır bölgenin tek hâkimi olan yeşil, çam ormanı olmayan yamaçlardaki hâkimiyeti biraz sarıya azda olsa kırmızıya devreder. Ama karakışta dâhi en koyu yeşil, asıl hâkimidir bölgenin.

KADASK olarak memleketin manzara insanları sıfatına layık olmak için elimizden gelini yapmaya devam edeceğiz.

Güzel manzara ihbarlarınız için derneğimizin sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz.

Feza TİRYAKİ