Mola

Bir aydır hep virüs okudunuz, seyrettiniz. Bu hafta, farklı bir konuyu yazmıştım,ama değiştirmek ihtiyacı hissettim. Koronavirüs nedeni ile 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağı geldi. Tabii ki lüzumsuz yere dışarı çıkan 65 yaş altı insanlarda aynı riski taşıyorlar. 65 yaş üstü tanıdığım birçok sağlıklı insanın kurala uymasına ve olayın ciddiyetinde olup tedbir alan birçok insan olması rağmen ne yazık ki birçoğumuzun da umurunda değil.

“Bana bir şey olmaz” diyen mi dersin, “Kaderin önüne geçilmez” diyen mi dersin, “Biz Aşağı Gıldırgıcık köylüyüz, bize dokunmaz” diyen mi? dersin.

Birçoğumuzun umurunda değil maalesef.

Ben bir kampanya başlatmak istiyorum. Bu virüs belası geçene kadar bu üstün vasıflarımıza (!) bir ay mola verelim. Normal olalım şu sıkıntılı günlerde.

Yoksa ;

Sen, karantinada senin güvenliğin için orada olan polisin yüzüne tüküren hacı amca,

Sen, karantinadan kaçıp Taksim’de operasyon ile yakalanan abla,

Sen, umreden gelen, karantinada olması gereken insanları ziyaret eden siyasetçi,

Sen, spor yapmak sağlıklıdır diye yürüyüşe çıkan teyze,

Sen, illa camide toplu namaz kılmak isteyen dayı,

Sen, karantinadan kaçıp tüm akrabalarına virüs bulaştıran amca,

Sen, asker uğurlamak için terminalde binlerce kişi ile nefes nefese gelen arkadaş,

Sen, 65 üstü mecbur dışarı çıkmış amcaya ‘gel işini beraber halledelim sonra ben seni evine bırakayım’ diyeceğine video çekip sosyal medyada paylaşan dangalak,

Sen, yakaladığı yaşlı başlı amcalara maske takıp kolonya ile yıkayan züppe,

Ve sen, karantinadaki yakınını ziyaret ettirmediler diye sağlık görevlilerine şiddet uygulayan maganda,

Bu virüsten ölürseniz kim devam edecek sizin yerinize bu sorumsuz davranışlara?

Onun için bir ay bu virüs ile mücadele eden başta sağlık ekipleri ve tüm kamu çalışanlarına destek olalım. Temel ihtiyacı için dışarı çıkmak zorunda kalan yaşlıları öcü gibi görmeyelim, yardım edelim. 65 yaş altıyız diye de boş boş dolaşmayalım ortalarda. Kamunun ikazlarına uyalım.

Sıkın bir ay dişinizi; tehlike geçince tekrar kaldığımız yerden aynen devam ederiz! Nasıl olsa ülkede bunların cezası yok!

Sadece şimdi sırası değil.

FEZA TİRYAKİ