MUHAMMET ALİ & JOE FRAİZER

Boks dünyasının iki efsane ismi Muhammet Ali & Joe Fraizer ve aralarındaki hala yüzyılın maçları olarak anılan müsabakalar.

Joe Fraizer;

Joseph William “Joe” Frazier (12 Ocak 1944, 7 Kasım 2011), 1970’li yılların ünlü boksörlerindendir. Muhammed Ali ile olan rekabetiyle bilinir. Ali ile 1971’de yaptığı ilk maçı kazanmış ve Ali profesyonel boks kariyerindeki ilk yenilgisini kendisinden almıştır. Fakat George Foreman ile yapılan maçı herkes tarafından Frazier’ın kazanacağı düşünülürken maçı sadece iki raundda kaybedip tarihinin en büyük yenilgisini almıştır. Ali bu maçtan sonra George Foreman ile yaptığı maçı da kazanıp şampiyon olurken Frazier’ın kariyerinin sonu yaklaşmıştır. Ali’nin kendisine sarf ettiği sözlere karşılık, Frazier onun için “O korkak Vietnam’a savaşmaya bile gelmedi. Ondan değil boksör, izleyici bile olmaz demiştir. Muhammed Ali ise ona ‘Çirkin Goril’ lakabını takmıştır. Joe Frazier ile Muhammed Ali’nin rekabetleri boks tarihinin en büyük rekabeti olarak bilinir ve Ali ile Frazier’ın Filipinler‘in başkenti Manila‘da yaptıkları son maç hâlâ dünyadaki en büyük boks maçı olarak kabul edilir.

Rocky filminde yer alan mezbahanede etlerin yumruklandığı sahne Joe Fraizerin hayatından alınmış bir kesittir. Fraizer 15 yaşında mezbahanede çalışmış ve etleri yumruklayarak antrenman yapmıştır.

Frazier’e Eylül 2011’de Karaciğer kanseri teşhisi konmuş ve 7 Kasım 2011’de hayatını kaybetmiştir. Joe Frazier, Philadelphia’da toprağa verildi. Frazier’ın cenazesine Muhammed Ali de katılmıştır.Amerikan halkı onu Smokin Joe olarak tanır.

Fraizer 27’si nakavt olmak üzere 32 maç kazanmıştır.

Muhammet Ali;

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, (17 Ocak 1942,03 Haziran 2016) 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı. 1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam Savaşı‘na gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970’te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 1971’de Joe Frazier ile ‘Asrın Maçı’na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti.

1973’te Joe Frazier ile unvan maçına çıktı nakavt’la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti. 1978’de boksu Şampiyon olarak bıraktı.

11 Eylül saldırıların olduğu gün kendisine sorulan Bu saldırıları yapan insanlar ile aynı dine mensup olmakla ne hissediyorsunuz?’ sorusuna Siz milyonlarca insanı öldüren Hitler ile aynı dine mensup olmaktan ne hissediyorsanız onu’ cevabını verecek kadar zeki biridir.

Muhammet Ali, 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazanmıştır.

Ringde ölümüne dövüşen bu iki rakip ring dışında da devamlı birbirlerine sataşmaktan geri kalmadılar. Fakat ikisinin de farkında olduğu bir şey vardı ki o da birbirlerine muhtaç oldukları gerçeğiydi. İyi ve güçlü bir rakip olmadan alınacak başarı ve çıkılacak zirve ikisini de tatmin etmeyecektir. Bu sebeple Frazier, Ali’nin hapisten çıkması için kefalet ödeyenlerden birisidir ve dönemin Amerikan Başkanından Ali’nin cezasının kaldırılmasını istemiştir.

Ve üçüncü, son maç;

1 Ekim 1975 yılında  Filipinlerin başkenti Manila da bir milyar kişinin televizyondan izlediği dünya ağırsıklet boks şampiyonluğu için Frazier & Ali kapışması pek çok kaynağa göre yüzyılın en büyük boks maçıdır.

Muhammet Ali’nin benzersiz dövüş zekâsını ve Joe Frazier’ın inanılmaz gücünü özellikle sol çengel kroşeler ile gösterdiği maçtır. Ali, 7’nci ve 11’ncirounddameşhur dansını eder ve 13 ile 14. Roundda maç boyunca harcamadığı gücüyle mükemmel bir kondisyon gösterir. Fraizer ise yıkılmayan bir dağ gibi sonsuz hırsı ile direnir. İkisinden hangisinin yerine başka bir boksör olsa maçın 14 raund sürmeyeceğini bellidir.

14.raund sonunda iki boksöründe aklında tek bir şey vardır artık: Son raunda nakavt olmamak. Ali’nin ayakta duracak hali yoktur.Fraizer vurmadan bile yıkılabilir. Antrenörü ile maçtan çekilmeyi tartışırlar. Yıllar sonra o günü ‘ölüme hiç bu kadar yaklaşmamıştım’ diye tarif edecektir. Frazier ise tamamen kördür artık ama yinede maça devam etmek ister. Fraizier’in antrenörü doktoru ringe çağırır ve maçtan çekilir.

Muhammet Ali bir dakika önce kaybettiğini düşündüğü maçın galibi ve dünya şampiyonudur.

Muhammet Ali ve Joe Frazier birbirlerine iyi birer rakip oldukları için efsane oldular. Biri olmadan diğeri asla 40-50 yıl sonra hala hatırlanmaz ve anılmazdı.

Spor branşlarında olduğu gibi iş ve sosyal hayatta da iyi ve güçlü rakipler her zaman bizi daha formda, daha güçlü tutar. İlerlemek için iyi ve güçlü rakiplere yani rekabete muhtacız. Hiçbir rakip, rakipsizliğin verdiği rehavet kadar yıkıcı olamaz.

Yeter ki bel altına vurulmasın. Bel altına vurmak boksta da hayatta da fauldür,diskalifiye sebebidir.

Unutmayalım.

 

FEZA TİRYAKİ