Normal 2.0

       

Virüslü günler devam ediyor. Normalleşme için adım adım uygulanacak yöntemler açıklanıyor. Bugünlerde oyunun kontrolü elimize geçiyor gibi, ama rakip çok hızlı, bir kontratakta gölü yiyebiliriz. Onun için normalleşme sürecinde aman gevşemeyelim.

AVM’ler, berber ve kuaförler gibi bazı meslek kolları haftaya işbaşı yapacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı haftada bir gün birkaç saat dışarı çıkabilecek, bazı illerde seyahat kısıtlaması kalktı. Bunlar iyiye işaret.

Ama unutmayalım ki, bu yapılan uygulamalar hiç kimseye lüzumlu, lüzumsuz dışarda dolaşma hakkı sağlamaz. Çürkü iki ucu keskin bıçak bu normalleşme. Japonya ve Singapur bizden bir iki hafta önce normalleşmeye kalktı vaka sayısı patladı, anında anormale döndü.

Normalleşeceğiz diye hevesle bekliyoruz da nasıl normal olacağız düşündük mü hiç?

Turizm sektörü: Bir konuğun boşalttığı odanın tekrar kullanılmak için tam anlamı ile dezenfekte edilmesi 72 saat alıyor. Tam 3 gün oda boş yani.

Seyahat sektörü: Uçak ve otobüsler yarı yarıya boş seyahat etmek zorunda. Metro, metrobüs, dolmuş; ayakta yolcu zaten bitti her iki koltuktan biri boş olacak. Çıktı mı maliyet iki katına.

Küçük yerel işletmeler lokanta, kafeterya, restoran zaten 20-30 metrekare alanda çalışıyor gelde 3 metre ara ile diz masaları.

Berber, kuaför, dişçi, tellak, masör ne derece sosyal mesafeyi koruyabilir? Örnekler arttırabilir.

İş dünyası böylede, spor ve sanat camiası ne alemde peki?

Onbinlerce kişilik stat, spor salonları, binlerce kişilik konser salonları dolacak mı acaba? Bırakın seyirciyi, sporcular ne yapsın? Hadi tenis ve voleybol yırttı. Onlar ezelden sosyal mesafeye saygılı sporlar. Futbol ve basketbolda adam adama savunma, omuz omuza mücadele olmadan ne zevki kalır sporun. Güreş ve boks ayvayı külli yedi. Sosyal mesafe içinde elense de çekilmez kündede atılmaz.

İşte normalleşme dediğimiz şey; tüm iş kollarına, spora, sanata, özel zevklerimize yeni bir ayar çekecek.

Yani bu normal eski normal olmayacak dostlar. Yeni bir normal versiyonu geliyor. Update olmuş yani güncellenmiş yeni bir normal versiyonu bu. Olsa olsa Normal 2.0 olur.

Şimdi hepimize düşen bu yeni yazılımı yüklenip yeni şartlara göre yenidünyada yerimiz almak.

Peki, bizdeki donanım bu yeni yazılıma uygun mu? Yani çalışacak mı yeni Normal 2.0 bizde.

İşte onuda zaman gösterecek şuan bilen yok.

FEZA TİRYAKİ