Tarım ve Orman’a IFAD TAKVİYESİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan, finansmanı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından sağlanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (IFAD) kapsamında ilimize tahsis edilen 6 araç dün Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle teslim edildi.

Düzenlenen törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem; “Bu araçlar proje çalışmaları kapsamında merkez ve ilçelerde kullanılacaktır. Bugün Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi’ne başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık 1 ay önce yine bu proje kapsamında 50 çiftçimize yem karma makinesi desteği sunduk ve sonuçlandırdık. Önümüzdeki günlerde sırasıyla sulama projeleri, sütün altyapısının genişletilmesi ve modernizasyonu, hayvan pazarları, kesimhaneler, meyve ve sebze pazarı yapımı ile çalışmalar aralıksız devam edeceğiz. Bu projeleri ilimize kazandıracağız” dedi.

Avni Çakır

İlimizde ormancılığın yanında tarımın ve hayvancılığında ön planda olduğunu söyleyen  Vali Avni Çakır; “Özellikle hayvan varlığı açısından Türkiye’de sayılı illerden bir tanesiyiz ve buna bağlı olarak zirai üretimde de, yem bitkilerinde de oldukça iyi bir konumdayız. Bu kapsamda ülke olarak genel bütçemizin imkanları dahilinde İl Müdürlüğü olarak, Valilik olarak, Özel İdare olarak kendi projelerimizi yapıyoruz. Bunların yanında Avrupa Birliği projelerinden en çok faydalanan illerden biri de Kastamonu. Bu kapsamda ben çok iyi bir miras devraldım. Emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Kastamonu bundan sonrada IFAD destekleri başta olmak üzere destekleri alacak. Amacımız çok daha modern şartlarda, çok daha olumlu şartlarda çiftçimize, köylümüze, vatandaşımıza her türlü tarımsal, zirai, hayvansal ihtiyaçları noktasında en iyi şartları sunmak. Devam eden projeleri takipte çok önemli. İlimizin coğrafi şartları da düşünülerek, 6 tane arazi tipili araç ilimize tahsis edildi. Projelerimizin hizmete alınması noktasında çalışmalarımızı en üst seviyede sürdüreceğiz” diyerek araçların hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından araçlar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Törene Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Önlem ve diğer Müdürlük ç.alışanları,  AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, , İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Akif  Güzel, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Neslihan Kaya, Veteriner Hekimler Odası Başkanı İbrahim Maşalacı,  STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU