TESİS HEYECANI

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, dün geldiği kentimizde spor yatırımlarını ve tesislerini yerinde inceledi ve bunlarla ilgili heyecan verici açıklamalarda bulundu.

Örnek bir kamp ve eğitim merkezine dönüştüreceklerini söylediği MİEM’le ilgili nihai sonuçları almak için salı günü bir ekiplerinin Kastamonu’ya geleceğini açıklayan Türk, Gazi Stadı’nın Kastamonu’nun 50 yıl kullanabileceği “butik” bir stadyum haline getirilebileceğini belirtti; yeni spor salonu için arsa tahsisinin beklendiğini kaydetti.

 

IMG_7582Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, dün Kastamonu’ya bir ziyaret gerçekleştirerek kamuoyunun merakla beklediği spor yatırımlarını yerinde inceledi ve heyecan verici açıklamalarda bulundu.

Vali Vekili Yaşar Kardeniz, Milletvekili Metin Çelik, Spor Genel Müdürlüğü Özel Kalem Müdürü Rıdvan Özkan ve Bakan Danışmanı Hüseyin Eken’le birlikte günboyu incelemelerde bulunan Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, ilk somut adımı ise açılması yılan hikayesine dönen Mahalli İdareler Eğitim Merkezi’ne yeniden fonksiyon kazandırmak için bir teknik ekibi Kastamonu’ya göndererek gerçekleştirecek.

Kastamonuspor 1966 taraftarlarının heyecanla ve merakla beklediği Gazi Stadyumu’nun kapasitesinin arttırılması noktasında da incelemelerde bulunan Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, müsabakaları engellemeden yerinde parça parça yapılan stat çalışmasının Gazi Stadı için çok müsait olduğunu söyledi ve proje sürecinin çok uzun süreceğini düşünmediğini ve stadın dönüştürülmesi çalışmalarının Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla yeni sezonda başlayabileceğini ifade etti.
Dursun Türk, ziyaretleri çerçevesinde 2 bin 500 kişilik spor salonuyla ilgili de yer noktasında çalışmaların sürdüğünü belirtti.
Dün sabah saatlerinde Kastamonu’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcı Dursun Türk, ilk inceleme gezisini KadıDağı’ndaki Mahalli İdareler Eğitim Merkezi’ne düzenledi.

MİEM

Dursun Türk, “Uzun zaman önce çok beğendiğimiz ama yarım kalmış İçişleri Bakanlığı’nın MİEM tesisi var. Orası da bizim bakanlığımıza devredilmiş. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç önceki Kastamonu programında bu konuyla ilgili bizi talimatlandırmıştı. Yakın zamanda orayı da çok güzel bir işletme olarak açacağız. Salı günü ekibimiz nihai sonuçları almak için gelecek. Sonrasında MİEM hem Kastamonu hem Bakanlığımız, hem gençler ve sporseverlerin kullanabileceği çok güzel bir kamp merkezi, mesire yeri, konferans ve eğitim merkezi olacak. Hem doğası çok güzel, hem ulaşımı kolay. Kısa sürede onun da tamamlamasını yaparak önümüzdeki sezon için çok güzel bir eğitim tesisi olacak. Kastamonu hem yatırım anlamında para kazanmış olacak, hem de kurumumuza gençlik ve spor faaliyetleri için iyi bir tesis kazandırmış olacağız.”diye konuştu.

GAZİ STADI

Gazi Stadı’nı da yerinde gören, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık, Şube Müdürü Adem Keloğlu ve Tesisler Şefi Ahmet Tuncer’den bilgi alan Dursun Türk, ülke genelinde revaçta olan ‘butik stat’ projesinin Gazi Stadı’nda uygulanabileceğini kaydetti.
Müsabakaları engellemeden parça, parça yerinde uygulanacak bir projeyle Gazi Stadı’nın hem kapasitesinin arttırılabileceğini hem de modernize edilebileceğini söyleyen Dursun Türk, inceleme sonrasındaki açıklamasında, “Kastamonu’ya gelmişken mevcut stadyumu da inceleyelim dedik. Türkiye’de stadyum konuları şu anda çok gündem. Tabii ki herkes şehrindeki stadyumu modern hale getirmeye çalışıyor. Biz de onun çabası içerisindeyiz. Şu an 30’un üzerinde yeni stadyum yapıyoruz. Yaparken farklı yöntemler kullanıyoruz. Yerlerini değiştirerek ya da mevcut yerlerindeki kısımdan biraz gelir elde ederek yapmaya çalıştıklarımızda var. Kendi yatırım programımızda olanlar da var. İçindeyken yaptığımız stadyumlar da var. Türkiye’de sıraya girilmiş durumda. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın bu konudaki takipçiliği işleri hızlandırıyor. Ama işletme konusunda bizim gerçekten sıkıntımız var. Türkiye’de herkes stadyum kapasitesine takılmış. 20 bin olsun, 30 bin olsun diyorlar. Ama maç zamanları bin kişiyle oynayan statlar oluyor. O stadın elektiriği, suyu, çalışmaları, bakımı, güncel halde tutulması kulüplerin bütçelerini çok aşıyor. Dolayısıyla benim Kastamonu için naçizane önerim, tabii ki Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın bu konudaki talimatları önemli, ama butik statlar Türkiye’de her zaman daha revaçta olmalı. Bu gözle baktık biz de Kastamonu’nun mevcut stadına. Müsabakaları engellemeden, yerinde parça parça yaptığımız stadyunlarımız çok fazla. Kastamonu’nun stadı da ona müsait bir stad. Zaten bu sezon bitmek üzere. Biz de ona uygun bir proje çalışacağız. Yerinde yapmayı düşündüğümüz yatırımlardan biri olabilir bu proje. Öncelikle bu yaptığımız çalışmaları, hem yatırım programımıza girmesi konusunda hem de nasıl bir proje yapacağımız konusunu Sayın Bakanımıza arz edeceğiz. O da muhtemelen daha önce burada söylediği gibi stadı rehabilite etme konusunda talimat verecektir. Yani buna yarın başlıyoruz demek değil bu. Bir müsabaka veya çim saha değiştirmiyorsunuz. Türkiye’nin hatta Kastamonu’nun 50 yıl kullanabileceği bir stadyum planlayacağız. Biz de teknik bir çalışma yürüteceğiz. Dolayısıyla proje süreçleri zaman alacaktır, ama çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Benzer projelerimiz var; ondan sonra hem rakamları göreceğiz hem de yapılabilme kabiliyetini göreceğiz ve bunları masaya yatıracağız. Sayın Bakanımız bunları inceledikten sonra bir talimat verecektir. Bir stadyumun Türkiye’deki yapılış süreci 3 ile 3,5 yıl gibi zaman alıyor. Dolasıyla burada futbolu engellemeden, tribün tribün yaparak en sonunda stadı son haliyle rehabilite etmek en güzel yöntem. Bu tip bir stad çok güzel olabilir zira yeri de çok güzel.” ifadelerini kullandı.

Kastamonuspor 1966’ya 1. Lig yolunda başarı dileyen Dursun Türk, Gazi Stadı’nın dönüşümünün Kastamonuspor 1966’nın başarısıyla daha da hızlanacağını işaret etti ve “Bu arada Kastamonuspor 1966’ya da hedefleri doğrultusunda başarılar diliyorum. Umarım amaçlarına ulaşırlar ve bizi de bu tesisi yapmakta zorlarlar” dedi.

SPORCU FABRİKASI

Dursun Türk’ün kent merkezindeki temasları çerçevesindeki bir sonraki durağı ise Kuzeykent Hasan Doğan Spor Vadisi oldu. Burada yapımı devam eden Sporcu Fabrikası ve Gençlik Merkezi inşaatlarını inceleyen Dursun Türk, son durum hakkında müteahhit firma yetkililerinden bilgi aldı.

SALON

Kastamonu Belediyesi’nin 2 bin 500 seyirci kapasiteli spor salonu için tahsis ettiği alanı da harita üzerinden ve çıplak gözle inceleme imkanı bulan Dursun Türk, “Sporcu Fabrikası’nın inşaatı sorunsuz devam ediyor. Bilindiği gibi genel bütçe yatırım programımızda seyirci kapasitesi en az 2 bin 500 olan bir salon projemiz var. Bunun için uzun zamandır arazi arıyoruz. Tabii bu konuda yerel yönetimlerimizin bize çok destek olması lazım. Arsa tahsisleriyle ilgili yapılacak çalışmalar bize hız kazandıracak. Belediyemizin tahsis ettiği alanı gördük. Bu spor tesislerini şehrin farklı noktalarına yayabilir miyiz düşüncemiz var. Bütün çabamız bunun için” diye konuştu. • ERHAN VEREN