TÜGVA’ya yer tahsisine MHP sorusu

“Aynı hassasiyet bize de gösterilecek mi?”
Belediye Meclisi’nin önceki akşamki toplantısında TÜGVA’ya Kuzeykent’teki Çadır Kafe ve Aktekke Mahallesi’ndeki bir konağın tahsis edilmesi üzerine MHP’li Meclis üyesi Ahmet Yavuz, Ülkü Ocakları için önümüzdeki ay konak taleplerinin olacağını ve aynı hassasiyetin kendilerine de gösterilip gösterilmeyeceğini merak ettiğini söyledi.

Bel Mec (3)Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantısı önceki akşam Belediye Başkan Vekili Eşref Can başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda TÜİK’e verilecek yer için, Kuzeykent’te bulunan bir taşınmazın satışı için Encümen’e yetki verilmesi, Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) konak ve Kuzeykent’teki Çadır Kafe’nin tahsisi, araç alımı için de kredi çekme yetkisi konuları görüşüldü.
Kuzeykent Yenişehir Parkı’ndaki Çadır Kafe’nin TÜGVA’ya (Türkiye Gençlik Vakfı) bedelsiz olarak tahsisi ve Aktekke Mahallesi’ndeki bir konağın da 10 yıllığına tahsisi oy çokluğu ile kabul edildi.
Bu tahsislerle ilgili olarak dilek ve temenniler bölümünde söz alan MHP’li Meclis üyesi Ahmet Yavuz, Çadır Kafe’nin daha önce ticari amaçla işletildiğini hatırlatarak tahsisin bir bedeli olmasını istedi. Yavuz, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı için de tahsis isteyeceklerini ve aynı hassasiyetin kendilerine de gösterilip gösterilmeyeceğini merak ettiğini de dile getirdi.
Ahmet Yavuz, “Gençlik faaliyeti, dernek faaliyeti, vakıf faaliyeti, sendikal faaliyetler; bunlar çok güzel faaliyetler. Bizler de bu şekildeki hadiselerin desteklenmesi tarafındayız. Yalnız deminki hadisede önceki hali, ismi ve boyutu itibariyle bir kafe işletmesinden bahsediyoruz. Bizim itirazımız ticari faaliyet taşıyabilecek nitelikte bir yerin tahsisinin bedelsiz olarak yapılmasını doğru bulmadık. Oylandı, geçti, buna karşı değilim. Çok muhtelif ve çeşitli dernek ve vakıflar var. Bu anlamda, şimdiden bir sonraki ay Belediye Meclisi’nde görüşülmek üzere Ülkü Ocakları Gençlik Vakfı adına hazırlayacağımız bir talebimiz olacak” dedi.
Toplantıya başkanlık eden Eşref Can ise, “Geçmişte oradan çok şikayetler geldi. Ticari işletme müziği sonuna kadar açıyor, cami cemaati rahatsız oluyordu. Bir ticari amaç olmayacak. Teklif ettiğiniz dernek, vakıf eğer Bakanlar Kurulu kararı ile kabul niteliği taşıyorsa, Belediye Başkanımız da uygun görüyorsa biz de uygun görürüz. Talepleri değerlendiririz” ifadelerini kullandı.
Kuzeykent Mahallesi’nde bulunan bir arsanın TÜİK’e bina yapmak üzere 30 yıllığına tahsisi noktasında ise Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi “oy birliği” ile kabul edildi.
Toplantıda ayrıca Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 4 adet çift kabin 4×4 arazi taşıtı, 14 adet çift kabin kamyonet, 16 adet camlı koltuklu kamyonet, 4 adet çift kabin 4×2 arazi taşıtı, 1 adet tek kabin kamyonet, 2 adet panelvan, 1 adet 8×4 kamyon, 1 adet çekilir tip yol süpürgesi, 1 adet lastik tekerlekli silindir alımı noktasında İller Bankası’ndan 3 milyon 850 bin lira kredi alınması için Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a yetki verilmesi de “oy birliği” ile kabul edildi.
(Haber Servisi)