Türkiye’nin yüreğini yakan kaza

Tunceli’de içinde hakim ve polislerin olduğu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait helikopter düştü. Valilik, helikopterin hava şartları nedeniyle düştüğünün değerlendirildiğini duyurdu. Ekiplerin saat 17.00 sıralarında enkaza ulaşmasıyla Sikorsky tipi helikopterde bulunan 7 polis, 1 hakim, 1 asker ve 3 personel şehit oldu.
Tunceli’de polis helikopteri düştü. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne ait Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter, Tunceli’de referandum nedeniyle görevlendirilmişti. 1 hakim, 7 polis, 1 astsubay ve 3 mürettebatın olduğu helikopter, 11.40’ta Pülümür ilçesinden havalandı. Helikopterle bağlantı, kalkıştan 10 dakika sonra kesildi. Helikopterin, Kocatepe, Sarıgül, Çambulak köylerinin arasında bulunan kırsal alana düştüğü belirlendi.
DAKİKA SONRA SİNYAL KESİLDİ
Tunceli Valiliği’nden yapılan ilk açıklamada şöyle denildi: “18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Sikorsky tipi polis helikopterinden kalkışından yaklaşık (10) dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir.”
” ÇAĞRI YOK”
Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre bir helikopter personelinin acil kodla 112’yi arayıp “7 yaralımız var” diyerek yardım istediği iddia edilmişti. Ancak bu doğrulanmadı. Tunceli Sağlık Müdürü Sercan Özaydın, 112 Komuta Merkezi’ne herhangi bir çağrı gelmediğini belirtti. Basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Özaydın, “Bölge itibarıyla 112 çağrısının komşu illerimize de düşmüş olma ihtimali var. Bingöl, Erzincan ve Erzurum ile müşterek değerlendirdik, 112 Komuta Merkezi’ne olay yerinden düşen bir çağrı yok. Olay yerine dair hiçbir çağrı almadık” diye konuştu.
ŞEHİTLERİN İSİMLERİ
Helikopterde, Hakim Onur Alan, Polis memurları Ekrem Dereli, Sadettin Demir, Candaş Kaplan, Mesut Özdemir, Ahmet Cihan Kilci, Hasan Yıldırım, Azam Gündede, Komiser Pilot Abdullah Ortanca, Polis memuru teknisyen Murat Ködük, sözleşmeli pilot Dilaver Karsavuranoğlu vardı.