Uğurlu, Ergün ve 9 sanığa beraat

6 senedir sürmekte olan davadan beraat eden Özel Uğurlu Hastanesi kurucusu Atıf Uğurlu, “Delil yetersizliğinden beraatimiz istendi. Halbuki ortada delil melil yok” dedi. Bölüm Başkanı Dr. Ahmet Zafer Ergün de, uluslararası bir terör örgütü tarafından “‘sarmalanıp bohçalandıklarını” söyledi.

Özel Uğurlu Hastanesi ve ambulans şirketine yönelik olarak 2012 yılında açılan ve 6 yıldır sürmekte olan diyaliz davası dün sonuçlandı.
Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Savcısı’nın 12 Eylül’deki duruşmada yaptığı ve Uğurlu Hastanesi sahibi ve mensuplarına yönelik beraat talebinde bulunduğu mütalaası doğrultusunda verdiği kararla Başhekim Dr. Atıf Uğurlu, Bölüm Başkanı Dr. Ahmet Zafer Ergün ile diğer 9 sanığın beraatlerine karar verdi.
Bir saat 10 dakika süren duruşmanın başında Mahkeme Başkanı tarafından Savcılık mütalaası hatırlatılan sanıkyara tek tek söz verildi.
“BİZİ BOHÇALADILAR”
Özel Uğurlu Hastanesi’nin Diyaliz Bölüm Başkanı Dr. Ahmet Zafer Ergün, kısa konuşmasında, “Sayın başkanım; uluslararası bir terör örgütü bizi bohçaladı ve sarmaladı. 65 yaşındayken 70 gün haspiste yattım. Şimdi o sarmaldan kurtulmayı ümit ediyorum ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.
“ORTADA DELİL YOK”
Şu anda faaliyette bulunmayan hastanenin kurucusu ve Başhekimi Dr. Atır Uğurlu ise, açılan davada elde bir delil olmadığına işaret etti ve şunları söyledi:
“Bir delil yetersizliğinden beraatimiz istendi. Halbuki ortada delil melil yok. Delil denilenlerin ne kadar uydurma oldukları daha sonra ortaya çıktı. Söylenecek çok şey var, ancak ben bu söylenecekleri bir başka mahkemede konuşacağım. Delil yetersizliğinden değil, suç işlemediğimizden beraatimi talep ediyorum.”
Duruşmanın devamında diğer sanıklar ve avukatları da bir bir söz aldı ve son konuşmalarını yaptı. Sanık avukatları, ağırlıklı olarak delil yetersizliği yerine, atılı suçun işlenmediği gerekçesiyle beraat talep etti.
Karar, verilen beş dakikalık aranın ardından açıklandı. Mahkeme başkanı, hastanede görevli tüm isimlerin beraatine karar verirken, ambulans şirketi dosyasının ise ayrılması kararını aldı.
Ayrıca, sanıklara tazminat davası açma hakkı tanındı.