“Başınızı kimsenin karşısında eğmeyin”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kastamonu Barosu’nun düzenlediği stajyer avukatlar yemin törenine katıldı.Övgüyle bahsettiği Kastamonu’yu “sevgi şehri” olarak tanımlayan Feyzioğlu, yaptığı konuşmada genç hukukçulara tavsiyelerde bulunurken “Fikriniz, vicdanınız, irfanınız hür olsun. Başınızı secde dışında asla kimse karşısında eğmeyin.” Hukuk dışında mutlaka aşkınız olsun. Yaradana, şiire, sanata, doğaya, insana dair güzelliklere aşık olun. İnsanlığını unutandan hukukçu olmaz. Sadece insandan hukukçu olur.” diye konuştu.

TBB Başkan Yardımcısı, hemşerimiz Av. Hüseyin Özbek de, “Uluslararası arenada Türkiye’nin pozitif yüzü hukukçulardır, hukuktur. Hukuku örselendiği, ötelendiği yargı bağımsızlığının tartışılır hale geldiği yargının tartışılır hale geldiği bir güven şemsiyesi olmaktan biraz çıktığı dönemlerde yeniden güveni tesis etmek hukukçulara düşer. Hep birlikte Türkiye’de hukuku, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve bağımsızlığı yargıyı savunmalıyız. Başka bir seçenek de yok” dedi.

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “İnsanlığını unutandan hukukçu olmaz. Sadece insandan hukukçu olur.” dedi.

Feyzioğlu, Kastamonu Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenen stajyer avukatlar yemin töreninde yaptığı konuşmada, Kastamonu’nun İstiklal Harbi’nin ve kahramanların şehri olduğunu söyledi.

Kastamonu’nun sevgi şehri olduğunu belirten Feyzioğlu, “Bu ülke bu kadar senaryoya, Ortadoğuyu bölme parçalama planlarına rağmen en zor şartlarda dahi kucaklaşabiliyorsa, bir ve beraber oluyorsa, mezhep kavgasına, etnik çatışmalara sürüklenmiyorsa bunun arkasında Şeyh Şaban-ı Veli gibi büyüklerin bize aşıladığı nesillerden nesillere gelen insan sevgisi var. Bu nedenle her işimizi güle güle yapmamız için sebeplerimiz var.” ifadesini kullandı.

Hukukçulara tavsiyelerde bulunan Feyzioğlu, “Hukuk dışında mutlaka aşkınız olsun. Yaradana, şiire, sanata, doğaya, insana dair güzelliklere aşık olun. İnsanlığını unutandan hukukçu olmaz. Sadece insandan hukukçu olur. Kastamonu bunu Türkiye’ye anlatabilecek en önemli şehirlerin başında gelir.” diye konuştu.

Türkiye’nin varlığını korumak için çok sayıda şehit verildiğini hatırlatan Feyzioğlu, şunları söyledi:

“Mustafa Kemal Atatürk ve pek çoğunun yolu İnebolu’dan geçmiş silah arkadaşlarına ve İstiklal Harbi şehitlerimize rahmetlerimizi sunuyorum. Şunu unutmayın, hiçbir millet kuruluşundan sonra varlığını korumak için Türk milleti kadar şehit vermek zorunda kalmamıştır. Terörle mücadelede hainlere karşı göğsünü siper eden tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle ve şükranla anıyorum.”

Mesleğe yeni girenlerin zorluklarla karşılaşacağını anlatan Feyzioğlu, “Zorluk çekeceksiniz, doğru. Hatta büyüklerinizin çektiğinden daha fazla çekeceksiniz. Sayımız o kadar fazla ki ama bunların hepsini aşacağız. Bu zorlukların hepsini aşacak inancımız vardır. Yeter ki bir olalım, birlikte olalım.” dedi.

“Fikriniz, vicdanınız, irfanınız hür olsun. Başınızı secde dışında asla kimse karşısında eğmeyin.” diyen Metin Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“Önünüzü cübbeniz varken ceketinizi ilikleyin ama cübbenizi iliklemeye kalkmayın. Size yeri geldiğinde şan, şöhret ve para da gelecek. Amacını şan, şöhret ve para ise çok hızlı bir şekilde baba ve annenizden aldığınız şerefli isminizi kirletirsiniz. Tertemiz isminiz sahip olduğunuz en yüce değerdir. Buna sahip çıkıp ailenize, vatanınıza milletinize layık birer avukat olun.”

ÖZBEK

Feyzioğlu ile birlikte törene katılan hemşerimiz, TBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ben de stajımı burada yaptım, ruhsatımı da burada aldım. Avukat olarak mesleğe İstanbul’da başladım. Zaman zaman bazı etkinliklerde de bir arada bulunuyoruz. Hukukçuların konuşacak çok şeyleri olur. Aman bazen susarlar, bazen de çok kısa beyanda bulunurlar. Benim de beyanlarım çok kısa olacak. Bizim ortak paydamız hukuk. Türkiye Barolar Birliği Türkiye’deki 79 Baro ve hukukçular her şeyden önce Türkiye’nin hukuk kartvizitidir; her şeyden önce dünya kamuoyunda uluslararası arenada Türkiye’nin pozitif yüzü hukukçulardır, hukuktur. Hukuku örselendiği, ötelendiği yargı bağımsızlığının tartışılır hale geldiği yargının tartışılır hale geldiği bir güven şemsiyesi olmaktan biraz çıktığı dönemlerde yeniden güveni tesis etmek hukukçulara düşer. Hukuk kültürü almış insanlara düşer. Bireyler, siyasi otoritelere dönem otoritelerine güven yerine hukuka güvenir. Müesses nizama güven daha önemlidir. Öncelik kazanmalıdır. Algı da bu şekilde oluşmalıdır. Ben genç arkadaşlarıma bireysel anlamda mesleklerini icra ederken kuşkusuz ki bu meslekte geçimlerini temin etmek için kazanç sağlamak isteyecekler. Müvekkillerini savunacaklar, hukuktan, hukuk erdemli hukukçudan, hukuk kültürü ve hukuk faydasından ayrılmamalarını bir ağabeyleri olarak söyleyebilirim. Meslek örgütlerine bugün buraya ruhsat almaya geldikleri bu çatıdan hiç ayrılmamalarını, bu çatının hep mutfağı içinde olmalarını isterim. Meslek örgütüne sahip çıkmak, meslek örgütlerini tahkim etmek, güçlendirmek çok önemlidir. Ruhsat aldığınız kurumda yarın ruhsat verecek duruma gelmelisiniz. Hep birlikte Türkiye’de hukuku, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve bağımsızlığı yargıyı savunmalıyız. Başka bir seçenek de yok. Yeni Avukat olan meslektaşlarımı da kutluyorum.”

ÇİFTÇİ

Programda konuşan Kastamonu Baro Başkanı Avukat Mehmet Çiftçi ise, şöyle dedi:

“Kastamonu Barosu tarihinde 12 ruhsatnamenin aynı anda verildiği başka dönem olmadı. Birçok baro başkanı görev yaptığı dönem içerisinde toplasanız 12 ruhsat vermediğini görmekteyiz. 12 sayısı Kastamonu ölçeğindeki iller için aynı anda verilmesi gerçekten sayımızın ne kadar hızlı arttığının somut bir göstergesi. Bugün yemin edecek olan 10 meslektaşımızla 10 yeni taze kan ile 10 genç pırıl pırıl beyinler ile 10 yeni bilgi deryası arkadaşımız ile bağımsız ve tarafsız savunmayı daha da güçlendireceğiz.”

Ruhsat ve cübbe giyme törenine 12 genç avukattan 10’u katıldı. Mazeretleri nedeniyle katılamayan iki avukat olan Halim Günay ve Ferda Çavdaroğlu’na yemini, cüppe giymesi ve ruhsatı daha sonra yaptırılacak ve verilecek. Programda 10 stajyer avukat olan Salim Aker, Neslihan Nazlı Selvi, Yasemin Berk, Özge Huriye Yolasığmazoğlu, İlknur Kaba, Ömer Akdüzen,  Gülnur Gökkılıç, Müjdat Çatal, Şamil Emre Çiftçi, Merve Ölmez’e Avukatlık cübbeleri staj veren Avukatlık Büroları sahipleri tarafından giydirildi ruhsatlarını da Metin Feyzioğlu verdi.