Yeni hastane yeni uzmana muhtaç

4 HASTANETosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Kastamonu kent merkezi ve Tosya ilçesindeki gazetecilere Tosya Devlet Hastanesi’ni gezdirdi.Bir taraftan teknik donanımı güçlendirmek, diğer taraftan da doktor norm kadrosunu artırarak hastanenin gerçek manada Tosyalılara hizmet etmesi noktasında gayretleri sürdürdüklerini ifade eden Şahin, doktor eksikliğinin giderilmesi halinde ilçeden sevklerin ortadan kalkacağını, hatta tersine sevki kabul etmeye başlayacaklarını söyledi.

Tosya Devlet Hastanesi Başhekimi ve Hastane Yöneticisi Dr. Ahmet Karakuş ise gazetecilere hastane ile ilgili bilgi verirken şunları söyledi:

Devlet Hastanemiz yaklaşık 10 dönüm (10 bin metrekare) arazi üzerinde. Kullanım alanı da 20 bin metrekare. 2014 yılında Sayın Bakanımızın da katılımıyla açılışımızı gerçekleştirerek hizmete girdi. Hastanemiz 75 yatak kapasiteli ancak artırılabilir kapasitesi de var. Devlet Hastanemiz 20 bin metrekare ile bölgenin de en büyük hastanesi konumunda. İstediğimiz anda hastanemizi 150 yatak, hatta 200 yatak kapasitesine de çıkartabilecek şekilde yapıldı, o kapasiteye de sahibiz. Şu anda 12 uzman hekim, 5 pratisyen hekimle çalışmaktayız. Burası bölgesel olarak Kastamonu’ya uzak, ayrıca Kargı’ya da biz hitap ediyoruz. Bizim 40 değil bölgesel olarak 60-70 bin civarında nüfüsumuz var. Sadece Tosya olarak değerlendirilmemeli. Tosya’nın 40 bin ve çevresi ile bu hizmet alanımızın nüfus sayısı çok artıyor. Biz Kargı’ya, İskilip’e ve köylerine, Ilgaz’a da bakıyoruz. D-100 karayolunun da hem avantajı, hem de dezavantajı da oluyor, bu yolda hergün kaza oluyor. D-100’de kaza hiç eksik olmuyor. Bizim hastanemizde Kardiyoloji, Noroloji, Beyin Cerahisi uzmanlarımız da olsa sevk oranımızda büyük oranda düşecek. Günlük bazda 3 ambulans sevkimiz oluyor. Bu branş doktorlarını da sağlayabilirsek bu sevk oranlarımız büyük ölçüde düşecek. Biz şu anda bölgenin en iyi hastanesi konumundayız. Bunu Bakanlığımız da söylüyor. Şu anda hem fiziki şartlar anlamında, hem hizmet anlamında, bakanlık istatistiklerine göre en iyi durumda olan hastane de biziz. Birkaç doktor takviyesiyle daha da iyi olacağımızı düşünüyoruz. Odalarımız tek kişilik, 2 kişilik otel konforunda. Odanın içinde gerekli olan herşey de var. Yoğun bakım ve diğerleri de bölgenin en iyisi konumunda. İleriye dönük kadrolarımzda arttığında daha da iyi hizmetleri verceğiz. Şu anda doktor harici fazla bir eksiğimizde yok.”

Tosya Devlet Hastanesi’nde Kastamonu, Çorum, Çankırı, Sinop ve Boyabat’ta olmayan Diş Röntgeni Cihazı bulunduğunu ifade eden Başhekim Karakuş, diş anlamında da herşeyin bu hastanede bulunduğunun altını çizdi. (kgc)