2018 bütçesi kabul edildi

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda İl Özel İdaresi’nin 126 milyon 871 bin TL’lik2018 yılı  tahmini Gelir-Gider Bütçesi oylanarak kabul edildi.

Oylama öncesinde partilerin grup başkanları ve Meclis Başkanı, bütçe görüşmelerini değerlendirdi.

AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu, “Çok olumlu düşüncelerle ilçelerimize ve Kastamonu’muza daha çok hizmet verebilmek için çalıştık. 2018 yılı bütçesini hazırlayanlar yol ve su işlerinde bizlerin beklentisi üzerinde bütçe ayırmışlardır. Bu ayrılan bütçeleri orantılı olarak dağıtarak, ilçelerde çalışmalar yürüteceklere şimdiden kolaylık diliyorum. Saygının olmadığı yerde hakaret, sevginin olmadığı yerde nefret, güvenin olmadığı yerde ihanet vardır. Ara sıra küçük münakaşalar olmuştur. Fakat bu münakaşalar hizmet yarışındaki mücadele olarak görülmelidir. AK Parti Grubu olarak 2018 bütçesini çok olumlu buluyoruz. Bizler ne arkamızdan konuşanlara ne de çekemeyenlere bakarız. Hepsini havale eder, yolumuza bakarız. Hiçbir zaman vatan haini olmadık, olmayacağız. Tek düşüncemiz vatanımıza, milletimize hizmettir” dedi.

MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu ise, “İmkanları kısıtlı olmasından dolayı yapılabilecek çalışma bu oldu. Ödeneklerin nüfus oranına göre gelmesinden dolayı Kastamonu kayba uğradı. İlimizin özellikle yol ve kanalizasyon yönünde pozitif ayrımcılığa tabi tutulmasını istiyoruz. Bu konuda MHP olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. 2018 yılında BSK ve beton yol yapma kararı aldık. Yalnız 2017 yılında ilçelerde filler malzeme çekilen yollarımız var. Bunların 2018 yılında asfaltlarının mutlaka yapılması gerekmektedir. Kanalizasyon çalışmalarında çok geriyiz. Yüzde 12 olması kabul edilebilir değildir. Bunun içinde ayrıdan bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bu sorunun fosseptik çukurları ile çözülebilir. Yıllardır Kastamonu’ya demiryolu istediğimizi dile getirdik. Kastamonu’da demiryolu için bir fizibilite çalışması yapılmamış. Bunun içinde KUZKA’nın bir fizibilite in ayırdığı bir bütçe var. Umarım bu fizibilite çalışması yapılır ve Kastamonu demiryolu için uygun görülür” ifadelerini kullandı.

İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı’da bütçeyi değerlendirerek, “İlimizin kaynaklarını nasıl ve ne şekilde kullanacağını değerlendirdiğimiz ve karara  bağlandığımız toplantıları yaptık. Geleceği doğru planlamak insan hayatında olduğu gibi toplum hayatı içinde çok önemlidir. Ülkemizin 2023 vizyonunda, Kastamonu’daki tüm hedefleri gerçekleştirmeye çalışmamız ve bugünlere  gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bütçe görüşmelerinde tartışmaların ve fikir farklılıkların nedenleri  köyde olan insanımıza nasıl hizmet edebiliriz ve köydeki yaşam standardını nasıl yükseltebiliriz sorusuna cevap oldu.  Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi , ‘Köylü milletin efendisidir’ sözünü şiar edindik. Konuşmalarımıza katılım  sağlayanlara teşekkür ediyorum” dedi.