3M – 1T

Covid-19 salgınının tüm dünyaya yayılması sonrası alınan karantina önlemleri ve sokağa çıkma kısıtlamalarının üzerinden bir yıl geçti.

Salgın durumu il il açıklanmaya başladı ve Türkiye salgının seyri üzerinden çeşitli renklere bölündü. Kastamonumuzilk etapta sarı renkte yani “orta riskli” bölgede yer aldı.

Dört renkle gösterilen derecelendirmede“sarı” iller arasında yer almamız nedeniyle kısıtlamaların büyük bir kısmı kalktı.Daha önce de bu kısıtlamalar kalkmış ve salgın büyük bir hızla ilerlemişti, hasta sayıları artmış, hastanelerin yoğun bakım odaları yüksek seviyelere ulaşmış, en kötüsü de ölüm oranları maalesef çoğalmıştı.

Yeniden kısıtlamaların geri gelmemesi için herkesin eskisinden daha çok dikkatli olması özen göstermesi gerekiyor ki yeniden başa dönmeyelim.Zira şehirlerarası seyahatlerin serbest olması, dikkatsizlik, kurallara uymama gibi nedenlerden dolayı her an turuncu veya kırmızı renge dönmemiz içten bile değil, demeye kalmadan sarı sınırını geçip turuncuya adım attığımız resmi ağızlardan açıklandı. Tekrar “sarı”ya dönülebileceği ancak bunun için azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Şimdiye kadar kısıtlamalar dolayısı ile işyerini geçici olarak kapatmış olan zor günler geçiren esnaf ve çalışanları için yeniden kapanmak tam bir travma olabilir.

Buna fırsat vermemek hepimizin elinde. 3M, 1T’ye, yani maske, mesafe, mekân ve temizliğe dikkat edilirse korkulan olmayacaktır. “Mekân, bulunduğumuz ortam, uzun süre kalabalık oluşturmamak, sık sık havalandırmak vb.”

Peki, bundan sonra turizm ne olacak?Bu sıkıntılı günlerden biraz olsun uzaklaşmak isteyen insanlar nasıl bir yol isleyecekler?

Akıllı düşünen seyahat severler bundan sonra çok kalabalık yerleri değil, doğayla iç içe olabilecekleri,huzurlu, sosyal mesafe kurallarının daha iyi uygulanabileceği yerleri daha çok tercih edeceklerdir.

Butik oteller, konaklama yapılabilen at çiftlikleri, doğanın içinde yer alan küçük işletmeler tatil için en uygun yerler olacaktır.

İnsanlar doğayla iç içe, kendilerini dinleyebilecekleri, ailece pandemiden korkmadan dinlenebilecekleri,  çeşitli aktivitelerin yapılabildiği yerlere rezervasyon yaptırmaya başladılar.

Bu yüzden Kastamonu, gönlünce tatil yapmayı düşünenlerin vazgeçilmez tatil yöresi haline gelecektir.

Kastamonu’ya gelecek olan insanların sıkı şekilde uygulanan Covid-19 tedbirleri ile yörenin bu tedbirler konusunda ne kadar hassas davrandıklarını hissetmeleri ve görmeleri gelecek olanlara da güven verici, tercihleri için yol gösterici olacaktır.

Bu yüzden kesinlikle artık kısıtlamalara yeniden dönmememiz açısından herkesin olağanüstü bir gayret, ciddiyet ve hassas davranması gerekiyor.

Şayet yeniden kısıtlamalar başlar, işyerleri kapatılmak zorunda kalırsa bunun tek sebebi bizler olacağız.Pandemi bitmedi ve yakın bir zamanda da bitecek gibi gözükmüyor.En azından şehrimizin turuncuya demir atmaması veya daha da kötüsü kırmızıya dönmemesi için lütfen 3M, 1T’ye eskisinden daha fazla uyalım.

Hiç kimsenin ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak artık dayanacak gücü kalmadı çünkü.

Bülend Çadırcıoğlu