Türkiye şehitlerine ağlıyor YASTAYIZ

  • Bitlis’te meydana gelen helikopter kazasında 11 askerimizin şehit düşmesi Türkiye’nin yüreğini dağladı, ülkeyi yasa boğdu.
  • Aralarında Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ve dört üst rütbeli subayımızın da bulunduğu şehitlerimiz için dün Elazığ ve Ankara’da törenler düzenlendi.

Bitlis Tatvan’da askeri helikopter düşmesi sonucu şehit olan askerlerimiz dün son yolculuklarına uğurlandı. İlçeye bağlı Çekmece köyü kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerin naaşları Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından ambulanslarla Elazığ’a getirildi.

Şehit 11 asker için önce 8. Kolordu Komutanlığı’nda, ardından havalimanında tören düzenlendi.

Törene şehit ailelerin yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da katıldı.

Kazada şehit olan askerler için Kur’an-ı Kerim okundu. Duaların ardından 11 askerin naaşı yine askerlerin omuzlarında 2 uçağa taşındı ve devlet töreni için Ankara’ya gönderildi.

Öğle saatlerinde Ahmet Hamdi Akseki camisinde düzenlenecek törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Askerlerin 5’i Ankara’da, 6’sı da Kahramanmaraş, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Amasya ve Kayseri’de defnedildi.

KAZA NASIL OLDU

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere önceki gün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi bir helikopter henüz bilinmeyen bir sebeple düştü.  Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığının tespit edildiği, 9 askerin şehit olduğu, 4 askerin de yaralandığı bildirildi. MSB’den daha sonra yapılan açıklamalarda ise, kazada yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan 2 askerin daha şehit olduğu ve şehit sayısının 11’e yükseldiği duyuruldu.

KORGENERAL ERBAŞ DA ARALARINDA

Kaza kırıma uğrayan helikopterde bulunan Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy), Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin), Albay Şentürk Aydınyer (Kars), Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra), Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat), Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale), Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of), Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal (Afyonkarahisar-Dinar), Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar), Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı) ve Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya) şehit oldu.

Yaralı askerler Binbaşı Alptekin Köprülü (Gümüşhane) ve Yüzbaşı Ender Uzunçakmak’ın (Ordu-Kabadüz) tedavileri sürüyor.