“4,2 milyon kadın kayıtsız çalışıyor”

 Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Eğitim Sen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Şerife Bacı Öğretmenevi’nde konferans düzenledi. KESK Sağlık Emekçileri Sendikası MYK üyesi Aylin Akçay’ın konuşmacı olduğu konferansta, kadınların iş dünyasında karşılaştığı sorunlara dikkat çekildi.

TÜİK verileriyle kadın işgücünün günümüzdeki durumunu anlatan Aylin Akçay, “2014 Nisan ayı verilerine göre Türkiye’de çalışan kadınların yarısından fazlası kayıt dışı çalışıyor. 7,8 milyon kadının yüzde 52,6’sı yani 4,2 milyon kadın kaşıt dışı çalışmakta” dedi.

Konuşmasında kadınların yaşadığı zorluklara bazı örnekler de veren Akçay, “İzmir’de bir tekstil fabrikasında çalışan bir işçi, tuvalet ihtiyaçları için fabrikaya turnikelerin konulduğunu, tuvalet için ayda 90 dakikayı aşan zamanın ise ücretlerinden kesildiğini, ayrıca her işçinin tuvalette geçirdiği sürelerin liste halinde panolara asıldığını ve insanların rencide edildiğini anlatıyor. Yine 2014 yılında gazetelere çıkan bir haberde, İŞKUR aracılığıyla Milli Eğitim bünyesinde çalıştırılmak için işe alınan 279 kadından gebelik testi istendi. Ve yine yıllarca sigortasız bir şekilde çalışan bir tesktil işçisi genç kızımız, aldığı ücretin düşük olduğunu beyan ettiğinde kendisine verilen cevap; ‘Çalışmayıp da evde otursaydınız, bu ücreti bile alamazdınız. Buradan ekmek yiyorsun ve istenileni yapmak zorundasın’ olmuştur” şeklinde konuştu.

Kadınların aileyle çalışma hayatı arasında bir gerilim içine düşmesini istemediklerini de söyleyen Aylin Akçay, “Bir taraftan ailemizi korurken, diğer taraftan kadınlarımızın sosyal hayatta yer alması, çalışma hayatına aktif şekilde katılmalarını temin etmek lazım” dedi.

Konferansa dinlemeye gelenler arasında CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, Eğitim Sen Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı, CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı İbrahim Tozan da yer aldı.