Abana’da 35 bin turist hedefini aşma beklentisi

Abana’yı Tanıtma ve Turizm Derneği BaşkanıSemih Yüksel, “Abana, pandemisürecinde turistlerin ilgisinin doğal ve ekoturizme yöneldiğini göz önüne aldığımızda çok geniş bir kitleye hitap edecek ve yaz sezonunda ulaştığı yaklaşık 35 bin ziyaretçi hedefini büyük oranda artıracaktır” dedi.

Yüksel, dernek olarak bu önemi daha da öne çıkartma gayretinde olacakları kentiyle ve hedefleriyle ilgili açıklamasında şöyle dedi:

“Günümüzde, dünyanın önemli sektörleri arasında başı çeken turizm, kültürel ve sosyal etkinliklerin yanı sıra gerek ülkelerin gerek turizmle öne çıkan bölgelerin kalkınması noktasında önemli bir yere sahiptir.

Bu noktada Karadeniz’in yeryüzü cennetlerinden biri olan Abana, turizm geçmişiyle yalnızca bölgesinin değil Türkiye’nin öne çıkan önemli değerlerinden biridir.

Limasollu Naci’nin 1960’lı yıllarda ilk dil kampını kurduğu ve bu tarihlerde Türkiye’de pansiyonculuğun temellerinin atıldığı Abana, yine Türkiye’nin en köklü festival organizasyonlarından biri olan Kültür, Sanat ve Deniz Şenlikleri’nin yanı sıra tüm güzellikleriyle Kastamonu’nun en fazla turist çeken ilçesi konumundadır.

Yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki kumsalları, yemyeşil doğası, tarihi anıt ağaçları, Hacıveli koyu, kamp ve mesire alanları, kilometrelerce uzunluğunda eşsiz güzellikler barındıran orman içi ve deniz kıyısı yürüyüş parkurları ile ziyaretçilerini cezbeden Abana, son yıllarda Ezine Çayı bölgesinde yaklaşık 200 civarındaki kuş çeşitliliğiyle de bir destinasyon merkezi olmaya adaydır.

Özellikle, içinde bulunduğumuz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde turistlerin ilgisinin doğal ve ekoturizme yöneldiğini göz önüne aldığımızda Abana, çok geniş bir kitleye hitap edecek ve yaz sezonunda ulaştığı yaklaşık 35 bin ziyaretçi hedefini büyük oranda artıracaktır.

Bu çerçevede yalnızca Abana’da değil sahil bölgesini kapsayacak bir şekilde temellerini atacağımız turizm kalkınma planıyla turizm sezonunu sadece yaz sezonuna değil diğer mevsimlere yayarak ‘bacasız sanayi’ olan turizmden payımızı artırmayı hedefliyoruz.

İçinde bulunduğumuz Turizm Haftası vesilesiyle geçmişten günümüze kadar Abana’da turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayan, bu noktada elini taşın altına koyan herkese teşekkür ediyor, başarılı ve sağlıklı bir turizm sezonu geçirmemizi diliyorum.”