Temel Düzey Girişimcilik Programı

Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından Girişim Geliştirme Programı’nın başlangıç aşaması olarak planlanan “Temel Düzey Girişimcilik Programı” bugün başlıyor.

Geçtiğimiz hafta başvuru sonuçları açıklanan programda 87 genç girişimci adayı seçilmişti. Farklı üniversite ve bölümlerden iş fikri olan gençlerin konusunda uzman eğitici ve iş dünyasından girişimciler ile buluşacağı programa katılacak adayların yaklaşık yüzde 65’i kadınlardan; yüzde 35’i ise erkeklerden oluşuyor.

Girişimcilik kavramının tüm boyutları ile ele alınacağı ve 16 Nisan–31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Temel Düzey Girişimcilik Programı”  eğitimlerine ilişkin ilk hafta programı da netleşti.

İlk hafta programına göre genç girişimci adayları; Kastamonu Teknokent Girişim Vadisi Koordinatörü Doç. Dr. Erol Tekin ile girişimciliğin temellerini atmaya ve Kastamonu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) İl Müdürü Nevzat Erol ile girişimciler için sunulan fon kaynaklarına nasıl erişebileceklerini öğrenerek başlayacaklar.

Girişim Vadisi Koordinatörü Doç. Dr. Erol Tekin tarafından gerçekleştirilecek ilk eğitimde girişimci ve girişimcilik kavramı gençlere anlatılarak bir farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. Ayrıca girişimcide bulunması gereken özelliklerden, başarılı girişimci olabilmenin yollarından, girişimciliğin öneminden, Dünya ve Türkiye’de girişimciliğin durumuna değinilecek. İkinci eğitimde ise Kastamonu KOSGEB İl Müdürü Nevzat Erol tarafından gençlere girişimciler için finansal destek sağlama noktasında KOSGEB’in öneminden ve rolünden bahsedilecek. Ayrıca gençlerin KOSGEB başvuru süreçleri ve KOSGEB eğitimlerinin önemine değinerek girişimci gençler için bir yol haritası çizilecek.

Ayrıca ilk hafta programında Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kastamonu Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Kasım Yenigün, Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofislerinin genç girişimci adayları için önemini ve girişimci ruhu oluşturmadaki rolleri üzerine gerçekleştireceği söyleşi ile gençlerle buluşacak. Bununla birlikte Rektör Yardımcısı ve OTTİ Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Küçük gençlerin fikirlerini proje formatına dönüştürmeleri ve bu noktada dikkat etmesi gerekenler üzerine genç girişimiler ile bir araya gelecek.