Abanalı ve İnebolulu gezginlerin Yaralıgöz keyfi

Abana Gezginleri ile İnebolu Yürüyen Grubu, geçen hafta sonu Yaralıgöz Dağına misafir oldular.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı zirve tırmanışını vahşi doğa fotoğrafçısı Mehmet Şenol, sosyal medya hesabında şöyle özetledi:

“Puslu bir pazar sabahı, İnebolu Yürüyen Grubu’yla Abana Gezginler Gurubu, ilçemiz merkezinde buluştuk. Yürüyüş rotası Yaralıgöz Dağı olunca, katılımcıların tatlı bir heyecan yaşadığı gözlerden kaçmıyordu. Ancak tam yola çıkış aşamasında,Isırganlıkmevkiinde bir tırın devrildiği ve yolun trafiğe kapandığı haberi, bizlereYaralıgöz’e geçiş güzergahımızı değiştirtti.

50 kişinin yer aldığı 2 minibüs, 5 özel araçtan oluşan konvoyumuzlaBayramgazi, Sakızcılar, Dereyol ve Tezcan Köylerinden geçerek yolumuzu uzatmak zorunda kaldık. Neyse geçtiğimiz köylerin etkileyici sonbahar manzaraları yanında, korku dolu uçurumları görmenin heyecanı içinde Kastamonu ana yoluna çıktık. Bu yol üzerinden Mamatlar sapağından DeresöküGöletetine ulaştık. Burada verdiğimiz kısa molanın ardından yürüyüş parkuru olan 1800 metre Ebuseyit düzlüğüne hareket ettik. Düzlüğe ulaşana kadar, virajlı yokuşlardan geçip, orman denizinin içinden yürüyüp bol oksijenli havayı çiğerlerimize çekerek iki saatlik bir yürüyüş sonrası, 1800 metre yükseklikte zirveye ulaştık. Harika fotoğraflarda çektik.

Bu kadar yol yürümek haliyle karnımızı çok acıktırdı. Hemen mangallar yakılıp sucukların kokusu doğanın bize sunduğu lezzetine karıştı. Ekmek arası sucukları acıkan midemize indirerek karınlarımızı doyurduk. Midemiz lezzet bayramı yaparken, bizlerle zirveye çıkan Abana Halk Eğitim Türk Halk Müziği Korosu ve Öğretmenleri Yaralıgöz Zirvesinde sahne aldılar. Gezginlerin eşlik ettiği bir birinden güzel halk müziği eserlerini Yaralıgöz zirvesinde seslendirdiler. Ruhu gezgin olanlar ile birlikte eğlenceli bir hafta sonu yaşamanın hep birlikte keyfini sürdük.”