Vali Karadeniz İGM’de konuştu

  • Bütçe görüşmelerinin sürdüğü İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumuna katılan Vali Yaşar Karadeniz, “Kastamonu için yararlı olacak tartışmaların içerisinde olmalıyız. Karşılıklı fikirlerimizi ortaya koyup tartışmalıyız. Bu tartışmaları yaparken de kişisel tartışmaları bir kenara bırakalım. İşimize, ilimize bakalım. Çözüm üretelim. Çözüm üretmeden önce çözümü üretecek yöntemimizi belirleyelim. Yöntemimiz doğru olursa geri dönüp önceki yaptığımız işleri yeniden yapmak zorunda kalmayız” dedi.

 İl Özel İdaresi’nin 2018 yılı bütçesi görüşmelerinin devam ettiği İl Genel Meclisi’nin dünkü toplantısına katılan Vali Yaşar Karadeniz, hizmetlerin bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini, planlamaların ise vatandaşların talepleri doğrultusunda oluşturulmasını istedi.

2018 yılında önceliklerinin ulaşım olacağını söyleyen Vali Yaşar Karadeniz, yol ağı uzunluğu bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Kastamonu’da çalışma sezonunun çok kısa olmasının önemli bir dezavantaj olduğunu belirtti.

Vali Yaşar Karadeniz, “Kastamonu için yararlıolacak tartışmaların içerisinde olmalıyız. Karşılıklı fikirlerimizi ortaya koyup tartışmalıyız. Bu tartışmaları yaparken de kişisel tartışmaları bir kenara bırakalım. İşimize, ilimize bakalım. Çözüm üretelim. Çözüm üretmeden önce çözümü üretecek yöntemimizi belirleyelim. Yöntemimiz doğru olursa geri dönüp önceki yaptığımız işleri yeniden yapmak zorunda kalmayız” dedi.

Vatandaşın seslerine kulak verilmesini de isteyen Vali Karadeniz, “Önceliğimiz yol olacak. Ancak sadece yol yapma mantığı içerisinde olmayacağız. Yol yaparken diğer hizmetlerin de yapılmasına azami hassasiyet göstereceğiz.Ben ziyaret ettiğim her köyde hemen hemen aynı talepler ile karşılaştım. Vatandaşlarımızı dinledim. Siz de dinleyin. Bizim önceliğimiz yol, başka işler olmasa da olur diye bir mantıkla hareket etmeyin. Hizmetleri bir bütün olarak düşünün. Yasalar çerçevesinde hangi hizmetler yapılması gerekiyorsa hizmetlerimizi vatandaşlarımızın ayağına götürelim” diye konuştu.

BÜTÜNŞEHİR’E HAZIR OLUN

Kastamonu’nun da adının geçtiği ‘Bütünşehir Yasası’ ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nda çalışmaların sürdüğünü de söyleyen Vali Yaşar Karadeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yasa çıktığı zaman İl Özel İdaresi’nin hükmünü yitireceğini, birçok yetki belediyeye devrolacak. Böyle bir durum ne zaman olur tam olarak bilemiyorum. Çalışmaları bakanlığımız sürdürüyor. Yasa çıkarsa Kastamonu İl Özel İdaresi ve dolayısıyla İl Genel Meclisi hükmünü yitirecek. Belki bu görevleri son kez yerine getireceksiniz. Bu sebeple çalışmalarınızı ona göre tamamlayın. Temponuzu arttırın ve güzel bir final yapın. Eğer yasa gecikirse 2018 yılında yapılacak olan çalışmalara yol gösterici olur diye düşünüyorum. Yetkiler belediyeye devrolursa eğer Valilik biriminde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi diye bir birim kurulacak. Bu birimde görev yapacak bürokratları kendim seçeceğim. Hiçbir şekilde araya hatır, gönül girmesine müsaade etmeyeceğim. Bürokratların yapacağı çalışmalara not vereceğim ve bürokratların aldığı notlar birimde çalışıp çalışamayacaklarını etkileyecek. Ona göre herkes daha da istekli ve azimli çalışsın”

ARSA TAKASI AÇIKLAMASI

Arsa takası noktasında Vali Karadeniz, “İl Özel İdaresi’nin arsa takası ile ilgili çalışmaları var. Çalışmalarda arsaların satımı ile ilgili bir takım ön yargılar var. Kaynak aktarımı gerekiyorsa kullanılması mümkün olmayan arsalar illaki satılabilir. Satılacak arsalar ile bütçeye girdi sağlanabilir. Lakin burada satılacak arsaların ileriki dönemlerde iş yapılması söz konusu olmayan arsalar olması gerekiyor. Eğer kaynak aktaracağız diye 3 liraya arsayı satıp 10 liraya okul yapmak için arsa satın alırsak bu tabiî ki de olmaz. Üzerinde çalışılır ve ortak karara varacağız” ifadelerini kullandı.