Altıkulaç patladı

‘Hangi projeyle geldiniz de destek bulamadınız?’

Kastamonuspor 1966 Başkanı Mahir Altıkulaç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık’ın, “Kastamonuspor mu, Kastamonu’da spor mu?” şeklindeki sözlerini sert bir dille cevapladı.

Sportif yatırımların sadece Kastamonuspor’a yönelik olarak yapıldığı şeklindeki bir söylemi asla kabul etmediklerini söyleyen Başkan Mahir Altıkulaç, “Bizim hiç kimseye veremeyecek bir hesabımız yok. Senelerdir Kastamonu’da spora yapılmayan yatırımlar son iki yıl içerisinde yapıldı. Biz her zaman ve her ortamda yaptığımız yatırımların ve çalışmaların tartışılmasına açığız. Biz boş lafa değil icraata bakarız. Şimdi tüm kamuoyunun önünde bize bu eleştiriyi yapanlara sormak istiyorum. Hangi projeyle geldiniz de destek bulamadınız?” dedi.

“ÇÖKÜŞTEKİ KASTAMONUSPOR’U AYAĞA KALDIRDIK’

Kastamonu’da tükenmek üzere olan sporu küllerinden ortaya çıkardıklarını söyleyen Başkan Mahir Altıkulaç, “Geçtiğimiz sezon başında çok zor dönemlerden geçen Kastamonuspor’u Belediye Başkanımız Tahsin Babaş öncülüğünde bir araya gelerek Kastamonuspor 1966 yaptık. Profesyonel liglerden amatör liglere kadar gerileyen Kastamonuspor’u yeniden ayağa kaldırmak için hem Belediye Başkanımız hem de Kastamonuspor 1966 Yönetim Kurulu üyelerimiz çok büyük emek harcadılar. Tabi ki bu başarıların elde edilmesinde milletvekillerimiz Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir’in de katkıları gözardı edilemez. Onların destekleri de bizler için büyük önem arz etmektedir. Yapılan büyük yatırımlar ve harcanan büyük emekler sayesinde de Kastamonuspor 1966, Bölgesel Amatör Ligi’den (BAL) en yakın takipçisi Yeni Amasyaspor’un 14 puan önünde ligi şampiyon olarak tamamlamış ve yeniden profesyonel liglere dönme başarısını göstermiştir. Bu Belediye Başkanımız Sayın Tahsin Babaş’ın öncülüğünde, Yönetim Kurulu üyelerimizin azimli ve istikrarlı çalışmaları ile elde edilmiş başarıdır. Kastamonuspor, oluşturulan bu ekip ile kabuğunu kırarak Türkiye’de futbol camiası içerisinde kendisine yer edinmiştir” diye konuştu.

“KASTAMONUSPOR, MEMLEKET MESELESİDİR”

Kastamonuspor’un Kastamonu için her zaman ayrı bir yerinin olduğunun unutulmaması gerektiğini de söyleyen Kulüp Başkanı Mahir Altıkulaç, “Geçtiğimiz yıl oluşturulan bu ekibin fedakâr ve azimli çalışmalarının neticesinde uzun yıllardır elde edilemeyen ve Kastamonulular’ın özlem duyduğu önemli başarılara imza atıldı. Gece gündüz, yağmur çamur, kar fırtına demeden her an her saniye Kastamonuspor’un yanında olan bu ekip, maddi ve manevi hiçbir desteği esirgememiştir. Kastamonuspor, bugün gelinen noktada Kastamonu’nun en büyük gurur kaynağı olmuştur. Biz hiçbir koşulda hedefimizden sapmayacağız. Çünkü bu memleket meselesidir. Kastamonuspor bir memleket sevdasıdır” diye konuştu.

“159 TAKIMIN İÇİNDEN GRUPLARA KALDIK”

Kastamonuspor 1966 ismiyle Ziraat Türkiye Kupası’nda elde edilen başarının Kastamonu tanıtımı için de önemli olduğuna dikkat çeken Altıkulaç, “Kastamonu imajı, iki üç günlük değil yıllar sonra, asırlar sonra bile konuşulacak şekilde hafızalara yer etti. Kimsenin bu başarıyı küçümsemesine izin vermeyeceğiz. Biz Kastamonuspor 1966 olarak Ziraat Türkiye Kupası ulusal bir platformda Kastamonu’yu temsil etme başarısını gösterdik. Yani 159 takımla başlayan kupada gruplara kalma başarısını gösteren 32 takımdan bir tanesi Kastamonuspor 1966 oldu. Burada şu hususun altını da özellikle çizmek istiyorum. Spor Toto 3. Lig 3.Grup’ta şampiyonluk mücadelesi veren takımımız bu başarıyı elde ederken de Kasımpaşa gibi Süper Lig’in gediklisi bir takımı kupa dışına iterek bu büyük başarıyı gösterdi. Türk futbolunun efsane maçları arasına adını yazdıran bir müsabakaya sahne olan Kastamonuspor 1966-Kasımpaşa mücadelesi, ülke gündeminde bir anda yer edinmiştir. Takımımız yoğun kar yağışı altındaki 120 dakikalık mücadelenin sonunda penaltı atışları ile Kasımpaşa’yı kupadan elemiş ve ertesi gün ulusal basında da yerel basında da bu başarısı ile manşetleri süslemiştir. Bu başarının ilimize olan katkıları elbette küçümsenemez. Binlerce lira harcasanız da bu çapta bir tanıtımı yapmanız mümkün olmayacaktır” dedi.

“KASTAMONU’YU TÜRKİYE’YE MAHÇUP ETTİNİZ”

Kastamonuspor 1966’nın Gazi Stadı’nda Galatasaray ile karşı karşıya geldiği mücadelede yaşanan aksaklıkları hatırlatan Altıkulaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ziraat Türkiye Kupası’nda ülkemizin büyük futbol camialarından birisi olan Galatasaray’ı Gazi Stadyumu’nda ağırlamak hem de bunu 3.Lig’de mücadele ederken başarabilmek bizler için son derece gurur verici bir hadiseydi. Ancak maçın hemen öncesinde alınan bir kararla maraton tribününün seyirciye kapatılması ve oraya çok az sayıda taraftarın alınması bizleri sadece taraftarımız önünde değil, tüm Türkiye’nin huzurunda zor duruma düşürmüş ve mahcup etmiştir. Türkiye’de futbol camiasının gözleri Kastamonuspor’un üzerine çevrilmişken, yaşanan aksaklıklara İl Müdürlüğü olarak çözüm üretecek girişimlerde de bulunulmamıştır. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Gazi Stadyumu’nda kalelerin filelerini dahi değiştirememiştir. Bu sıkıntılar ortaya çıktığında bize hiçbir şekilde çözüm yolu üretmediniz. İl Müdürlüğü olarak yaşanan sıkıntılara da kayıtsız kaldılar.”

‘BU AÇIKLAMALAR, EMEĞİ GÖLGELEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL”

Erdoğan Akbıyık’ın açıklamalarının emeği gölgelemekten öteye geçmediğini de söyleyen Altıkulaç, “Tüm Türkiye’nin Kastamonu’yu konuştuğu bir dönemde, bu türden talihsiz açıklamalar Kastamonu’da sporun ve Kastamonuspor’un emeğini gölgelemektir. Bu açıklamalar Kastamonuspor’a gönül vermiş taraftarların, sahada ter akıtan futbolcuların, gece gündüz demeden azimle çalışan tüm yönetim kurulu üyelerinin ve Kastamonuspor’a destek olan herkesin emeğini gölgelemekten başka bir şey değildir” diye konuştu.

 “KASTAMONU’DA SPORUN GELİŞMESİNE ENGEL OLMAK İSTEYENLER VAR”

Kastamonu’da sporun gelişmesine engel olmak isteyenlerin olduğunu da söyleyen Başkan Mahir Altıkulaç, “Bizim bu çalışmalarımız ilimizin tanıtımına da çok önemli katkılar sağlamıştır. Bugün televizyonlarda yayınlanan spor programlarına baktığınızda halen daha Kastamonuspor’un konuşulduğuna şahitlik ediyoruz. Bu başarı kesinlikle iki üç günlük bir başarı değildir. Ziraat Türkiye Kupası bizim için çok önemli bir vitrin, çok kıymetli bir tanıtım aracı olmuştur. Tabi ki bizim asıl hedefimiz lig şampiyonluğudur. Bu doğrultuda da emin adımlarla ilerlemekteyiz. İnanıyoruz sezon sonunda da şampiyon olacağız. Ancak Kastamonu’da sporun ve Kastamonuspor’un ilerlemesi ve gelişmesine engel olmak isteyenler var. Bu son derece üzücü bir olay. Elde edilen başarıları iki üç günlük geçici başarılar olarak görmek onca emeği yok saymaktır” dedi.

 “YATIRIMLAR SADECE KASTAMONUSPOR’A YÖNELİK DEĞİLDİR”

Kastamonuspor dışında birçok sportif branşın da önemli destekler gördüğünü dile getiren Başkan Altıkulaç, “Özellikle Belediye Başkanımız Tahsin Babaş bu anlamda çok ciddi manada kafa yormakta, projeler üretmekte ve desteklerde bulunmaktadır. Kendisi bu konularla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç ile görüşerek önemli destek sözleri almıştır. Kastamonu’nun spor konusunda tek bir alanda değil, her alanda gelişim göstermesi için gerek Belediye Başkanımız gerek milletvekillerimiz gerekse de bizler elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyiz. Zaten yapılan yatırım ve çalışmalar da ortada. Birçok amatör spor kulübüne maddi destekte ve malzeme desteklerinde bulunulmuştur. Semt sahaları, bisiklet yolu, yeni stadyum projesi, spor salonu projesi gibi birçok tesis çalışması yapılmaktadır. Kastamonuspor alt yapı çalışmaları kapsamında U-11, U-12, U13, U-14, U-15 kategorilerinde 100’e yakın sporcumuz vardır. Ayrıca Okullar Arası Futsal Turnuvası, Halk Oyunları Kursu, Hentbol Fabrika Projesi, At Yarışları, Bisiklet Yaz Şenliği gibi çeşitli projelerimiz de hayata geçirilmiştir. Bu yüzden yatırımların sadece Kastamonuspor’a yönelik olduğu söylemlerini doğru bulmuyorum” dedi.

“BAYAN HENTBOL TAKIMININ DA ÇOK CİDDİ BAŞARILARI VAR”

Kastamonu Belediyespor bayan hentbol takımının da elde ettiği başarılara değinen Altıkulaç, “Kastamonu’da yatırım yapılan önemli branşlardan bir tanesi de hentboldur. İlimizi Bayanlar Hentbol Süper Ligi’nde başarı ile temsil eden takımımız, hem Türkiye Kupası’nda hem de Avrupa Kupası’nda başarı ile mücadelesini sürdürmektedir. Hatta önümüzde Hollanda temsilcisi ile oynanacak uluslararası boyutta bir karşılaşma var. Bu da futbol dışında yapılan yatırımlara kanıtların somut örneklerinden birisidir. Bunun dışında kick-boks, bisiklet, taekwondo, atletik vücut geliştirme ve atletizm branşlarına da ciddi destekler sağlanmaktadır. Bu branşlarda da yine dünya şampiyonluklarına varıncaya kadar oldukça önemli başarılar elde edilmektedir”diye konuştu.

Başkan Mahir Altıkulaç, açıklamasını şöyle noktaladı:

“Biz çok zor şartlar altında büyük fedakârlıklarla bu noktaya geldik. Bundan sonra da bu başarı grafiğini hız kesmeden sürdüreceğiz. Ben Kastamonu halkına, iş adamlarımıza, esnafımıza ve taraftarlarımıza destekleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Biz Kastamonuspor yönetimi olarak bu birlik ve beraberlik duygusunun bozulmasına izin vermeyeceğiz”