Amatör’de ödül gecesi

Kastamonu Amatör Spor Haftası etkinlikleri çerçevesinde amatör spora destek veren sponsorlara, amatör branşlarda mücadele eden spor kulüplerine ve ilimizi başarıyla temsil eden sporculara ödülleri verildi.

Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’nda düzenlenen ödün törenine Vali Avni Çakır, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, Gençlik Spor İl Müdürü Reşat Asrak, Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Adem Keloğlu da katıldı.

Kastamonu ASKF Başkanı Adem Keloğlu, törendeki konuşmasında, “131 kulübe, 35 bin lisanslı sporcuya sahibiz. Ancak 87 kulübümüz faaliyetlere katılım sağlıyor, diğer kulüplerimizin uzun aralıklarla hiçbir faaliyete katılmadığı, 35 bin lisanslı sporcudan aktif olarak 6-7 bin (yani %20 ) sporcunun devamlılık sağlaması bizleri son derece üzüyor. En azından kulüplerin aktif olarak faaliyetlere devam etmesi lisanslı sporcu sayısını da yüzde 30-40’a çıkarmak hedefimiz olmalıdır” dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak ise “Nüfusuna göre spor tesisleri noktasında iyi bir durumdayız. Son 2 yıllık bir süreçte spor tesisleri noktasında ilimize 200 milyon TL’lik bir yatırım geldi. En önemlisi ilimizin 2 bin 575 seyirci kapasiteli bir spor salonuna sahip olması noktasında tüm emek veren başta sayın bakanımız, sayın milletvekillerimiz, tüm emeğe geçenlere teşekkür ediyorum.  Eski adıyla MİEM’de Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi’nde çalışmalar yüzde 70’lere geldi. Önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanacak” dedi.

Amatör’e yapılan yardımların aslında gençlere burs mahiyetinde olduğunu da söyleyen Asrak, “Gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan, bağımlıklardan korumak için spor kulüplerimizi ayakta tutmamız lazım. Onları daha iyi noktalara taşımamız lazım. Spora, sporcuya destek olan, destek veren başta sayın valimiz, sayın belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız, milletvekillerimiz, destek olan tüm şirket ve firmalara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt ise “Herkes spor yapabilsin diye var olan 8 adet semt sahasını 13’e çıkardık. 4 parkımıza da basketbol sahası yaptık.  Amatör spor kulüplerimizin, verdiğimiz destekler ile spor faaliyetlerini ve dallarını geliştirmeyi, büyütmeyi hedefliyoruz. Çünkü daha çok madalya, daha çok gurur demek. Önümüzdeki süreçte de desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Vali Avni Çakır ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kastamonu spor tesisleri anlamında Türkiye’de en iyi kapasiteye sahip illerinden bir tanesi. Bunun yanında sporcu sayısı anlamında da iyi bir seviyede ama halâ hedefimiz olan sayıların gerisindeyiz. Bunun da önemli sebeplerinden bir tanesi kulüplerimizin finansal desteği. Kamu kurum ve kuruluşlarımızın imkânları ile bu iş uzun soluklu bir şekilde yürümüyor. Mutlaka bu konuda iş dünyamızın, spora gönül vermiş insanlarımızın, derneklerimizin, her kesimden insanımızın bu konuda desteğine çok fazla ihtiyacımız var. Bu konuda gerçekten de bazı ilçelerimiz ön plana çıkıyor, teşekkürü de hak ediyor. Ben özellikle bu sene ulusal ligde mücadele edecek olan Taşköprü, Araç, İnebolu, merkezdeki takımlarımız da var. Özellikle bu ilçelerimizi yürekten tebrik ediyorum. Diğer ilçelerimizin de hem kaymakamlık ve hem belediye başkanlarımızın da şahsen Kastamonu Valisi olarak çok daha fazla desteklerini bekliyorum.  Özellikle sponsor desteği olan firmalarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Destekleri çok anlamlı.”