Apollo’nun kanatlarında dünyaya açılmak

16-17 Mayıs tarihlerinde Azdavay ilçemizde Doğu Avrupa Enduro Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız yapmasına da, hakkıyla becerilebildiğimizde ilimizi çepeçevre saran makus talihi kırmak için surda esaslı bir gedik açabilecek bu büyük fırsatın değerini yeterince kavrayamadık sanırım…
İki gün sürecek şampiyonaya ilimiz kırsalı ile spor turizmi arasında gelecekte kalıcı köprü kurdurmak namına sıkı sıkı sarılırdık aksi halde.

Altın tepside servis edilmeyi bekleyen büyük mü büyük bu fırsat bir tarafta, kamu ve birkaç sivil toplum örgütünü saymazsam, komple “ölü toprağı” altında mahsur kalmış Kastamonu kamuoyu ise diğer yanda. Kiminin bütçesi, kiminin fikri sermayesi anam babam, hemen her kesimin bir tarafından tutacağı bir organizasyon öylece üstesinden gelinmeyi beklerken koltuğunun altına fikir dosyasını sıkıştırıp organizasyon komitesinin kapısını çalan bir kimseye henüz rastlanılmış değil ancak…
Sivil toplum örgütlerimize, turizm derneklerimize, memleket sevdalısı siyasilerimize, sponsor olabilecek dev şirketlerimize hizmet için tam da bu tip projelerde ihtiyaç duyulmuyor mu?

“Kastamonu Enduro” ismiyle yayında olan web sayfasında “İlimizde yapılacak Doğu Avrupa Enduro Şampiyonası sadece sportif bir organizasyon değil, aynı zamanda Kastamonu ve bölgemizin spor turizmi açısından gelişimine ve tanıtımına katkı sağlayacaktır” denilmekte. Pratik kullanıma çevirirsek, söz konusu şampiyona bir “amaç” değil, spor turizmi ile ilimize buluşturmakta ilk adım özelliği taşıyan bir “araç” niteliğinde. Enduro’nun arkası “rafting”, “paragliding”, “trekking”, “diving” gibi spor turizminin çeşitli dalları…
Spor turizmi otoritelerine göre, ülkemizin spor turizmine uygun tesislerinin yoğunlaştığı İstanbul ve Antalya’ya karşı vilayetimiz Karadeniz sahili, Küre Dağları, Ilgaz Dağı Milli Parkları, Valla, Çatak, Horma kanyonları, iklimin elverişliliği ile sağlam bir alternatif oluşturabilecek potansiyele sahip. Ancak öncelikle bunu yerel dinamiklerimizin talep etmesi ve inatla takip etmesi gerekiyor.

Motosiklet Federasyonu şampiyonanın tanıtımını tam gaz yapıyor… Yunanistan’da yabancı sporcuları ülkemize davet ederken federasyon yetkilisi Baysan bakın ne dedi: “Kastamonu bizim sporumuz açısından önemli bir yer. Doğru yatırımlarla bölgenin ve ülkemizin doğa ve motor sporları merkezi olabilir”. Daha ne desin söyler misiniz?

Doğu Avrupa Şampiyonası’nın hakkıyla üstesinden gelmesi halinde ilimiz, talep çıtasını dünya şampiyonası seviyesine çıkarabilir…
Yerel dinamiklerimizin kamudan beklemeden meseleyi sahiplenmeleri ve sürdürülebilir bir planlama yapmaları halinde kırsal bölgelerimiz, kısa sürede ülkemizin spor turizmi merkezi olur gider maazallah.

Köylerimizin verdiği göçü önleyelim istiyoruz ya, fırsat bu fırsat işte, hadi birer ucundan tutalım şu şampiyonanın…
Gayrette kamuyu geride bırakırcasına hem de.

Not 1: Doğu Avrupa Enduro Şampiyonası’nın maskotu olan hemşerimiz Apollo kelebeğini “Kastamonu Enduro” aracılığı ile yakından tanıyalım. “Papilionidae familyasından bir kelebek türü. 1000 ila 2000 m. yükseklik arasındaki dağlarda yaşar. Bu özel kelebeğin gövdesi kürke benzeyen siyah tüylerle çevrilidir. Bu siyah tüyler güneşten ısı emmesine yardım eder. Siyah benekli beyaz kanatları ise kanat boyu olarak diğer kelebeklerden daha büyüktür. Büyük kanatları güneşi daha fazla almasını ve daha rahat yükselmesini sağlamaktadır. Azdavay Çatak kanyonunda yaşayan ve nesli tükenmekte olan Apollo Kelebeği, ilimizin simgelerinden biri haline gelmiştir.”

Not 2: Anadolu Jet, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Denizli’ye 9 Nisan, Malatya’ya 13 Nisan, Şanlıurfa’ya 16 Nisan, Nevşehir’e 1 Mayıs’ta uçuşlara başlıyor. Ordu, Giresun, Hakkari de sırada. Hazır THY yönetiminin ilimize olan ilgisi sıcakken, haftanın bazı günleri aynı güzergahta İstanbul-Kastamonu seferleri neden olmasın?