Arıcılardan Fox TV‘ye tepki

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Fox TV’de 24 Mart günü ekrana gelen “Çağla ile Yeni Bir Gün” programında Türk arıcılığına zarar verici, buna karşın bir firmayı “doğru olmadığını” iddia ettikleri bilgilerle öne çıkarıcı yayın yapıldığı iddiasıyla söz konusu yayına tepki gösterdi.

Kastamonu İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından da paylaşılan Merkez Birliği’nin kamuoyuna yaptığı açıklamada, programa bağlanan Prof. Dr. Sibel Silici ve konuk edilen Dr. Emel Damarlı’nın verdiği bilgilerin yanlış olduğu, tüketici algısı ile oynandığı, kendi ürünlerinin reklamının yapıldığı ifade edildi ve şöyle denildi:

“Bu konuda Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) olarak sektör ve arıcılarımız adına hukuki yönden her türlü hakkın aranacağını tarafınıza bildirmek isteriz.

Ülkemizde ballar, arıcılarımızın yoğun emek ve uğraşları sonucu üretilmektedir. Arıcılarımız günlerce ailesinden ve evinden ayrı, dağ başlarında üretim sürecine katılmakta ve akıp giden nektar ve polen kaynaklarını ulusal ekonomiye kazandırmaktadırlar. Bu nedenle çeşitli gerekçeler öne sürülerek arıcılarımızın emeklerinin ve ürünlerinin yok sayılması, kötülenmesi kabul edilemezdir.”

Emel  Damarlı’nın Türkiye’nin en büyük bal paketleyici firmasının Arge direktörü olduğu ibaresinin yer aldığı açıklamada, “Bu sebeple olsa gerek, ham balı karalayıcı davranışlarda bulunarak arıcılarımızın ballarının ilaç kalıntılı, kirlilik içeren, direk tüketilmemesi gereken ürünler olduğunu iddia etmiştir. Ancak bala ne gibi işlemler uyguladıklarından, bahsetmemiştir. Bu tür firmalar balı uzun süre raflarda berrak gösterebilmek için 70-80 C’lerde yüksek ısıl işlem uygulayarak pastörize etmekte ve çok ince filtrelerden geçirerek balın içerisinde bulunan çok değerli polenleri tutarak balın besin değerini düşürmekte dolayısıyla bala zarar vermektedir. Bu tip asılsız iddialarla sektör zarar görmektedir. Ham bal; arılar tarafından su oranı %20’nin altına düşürülmüş, sık elekten geçirilmemiş ve herhangi bir ısıl işleme tabi tutulmamış balın en doğal halidir ve ham bal olması analiz edilmemiş baldır anlamına gelmez. Ham balın pastörize baldan farkı çabuk kristalleşmesidir, çünkü ısıl işleme ve gözle görülmeyen polenleri tutacak derecede filtrasyona maruz kalmamış, dolayısıyla enzimleri inaktive edilmemiş ve polen içeriği yüksek en doğal baldır.”

“Prof. Dr. Sibel Silici’nin ziraat biyoteknoloğu olmasına rağmen sadece ‘Prof. Dr. ünvanını kullanarak tıp doktoru gibi açıklamalar yaptığı ve zengin endemik bitki çeşitliliğine sahip Anadolu coğrafyasından elde edilen Anadolu propolisini yok sayarak, aynı nitelikte propolislerin dünyanın her yerinde üretildiğini vurgulamaktadır.  Halbuki Anadolu propolisinin kalitesi ve farkları hakkında literatürde birçok yayına da rastlanmaktadır. Bir akademisyene yakışmayacak bu tavır, sektör ve arıcılarımızı derinden üzmüştür” denilen açıklama şöyle noktalandı:

“Programa konuk olan kişiler örtülü reklam yaparak, ‘tek kullanımlık saşe ambalaja”’ ve zeytin yağı, su bazlı Propolis ürünlerinin alkol özütlerinden daha sağlıklı olduğunu iddia ederek üstelik sattıkları bu ürünlerdeki propolise ait etken madde miktarı etanol ile özütlenen propolislerden çok daha düşük olmasına rağmen haksız rekabete sebep olmuşlardır.

Sonuç olarak program esnasında konuklar tarafından ileri sürülen gerekçeler tamamen pazardan pay kapma yarışı içerisinde öne sürülen ve arıcılık sektörümüze darbe vuran talihsiz açıklamalardır. Bu nedenle arıcılarımız ve arıcılık sektörüne zarar verici açıklamalardan dolayı programı kınıyor, FOX TV yetkililerinin bu hatayı düzeltici yönde açıklama ve yayında bulunmasını bekliyoruz. Ayrıca Üniversite akademisyeni olmasına rağmen ticari firma sözcüsü gibi davranan Sibel Silici’yi de kınıyor. Kamuoyu nezdinde Arıcılarımızdan özür dilemesini bekliyoruz.”