Vidinlioğlu: “İnşallah ilimize gelen ve karantina altında olan kimsede virüs görünmez”

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu düzenlediği basın toplantısını Kovid-19 salgını önlemleri çerçevesinde online olarak gerçekleştirdi. Başkan Vidinlioğlu yaptığı bilgilendirme toplantısında Kastamonu Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin örnek belediyelerinden biri olduğunu açıklarken, geçtiğimiz gün Sağlık Bakanlığı tarafından ilimizde karantina altına alınmak üzere gönderilen 240 kişiden geldikten sonra haberinin olduğunu ileterek endişelerini dile getirdi.

Yaşanan durumun bir pandemi olduğunun altını çizen Başkan Vidinlioğlu, İstanbul başta olmak üzere gurbetten Kastamonu’ya yönelen hemşehrilerimizi de içine alan net bir mesaj vermeyi de ihmal etmeyerek şunları söyledi: “Şuanda bir pandemiyle karşı karşıyayız. Bu  salgının önüne bulunduğumuz yerden hareket etmeden ve kendimizi bulunduğumuz yerde izole ederek geçebiliriz. ABD’den ülkemize oradan da ilimize gönderilen 240 misafirimiz içinde bu geçerliydi, bugün bulunduğu illerden Kastamonu’daki köylerine gelenler içinde böyle. Önemli olan kendimizi iyi izole etmemiz. Aksi taktirde Türkiye’nin en yoğun ikinci nüfusunu barından Kastamonu’da sıkıntılı bir süreç başlayabilir! İnşallah ilimize gelen ve karantina altında olan kimsede virüs görünmez.”

Şehrin tüm dimakilerine de konuşmasında seslenen Başkan Vidinlioğlu, bu virüsün birlik ve beraberlik içerisinde aşılacağının altını çizerek herkesin desteğini beklediklerini vurguladı.

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun, online olarak gerçekleştirdiği basın toplantısında dile getirdiği hususlar şöyle:

“SÜREÇ BAŞKA BİR NOKTAYA EVRİLDİ

Geçtiğimiz günlerde basın toplantılarımızı sosyal mesafeyi gözeterek geniş alanlarda gerçekleştiriyorduk. Ama artık koruma mesafesini daha da arttırmalıyız. Çünkü süreç başka bir noktaya evrildi. Buradan vatandaşlarımızı bu hususta uyarmak istiyorum. Her zamankinden daha dikkatli olmalıyız.

Kamuoyunu Belediye Başkanı ve bir sağlıkçı olarak belirli aralıklarla bilgilendireceğimi dile getirmiştim. Bugünde bazı noktalara değinmek için online olarak basın toplantımızı gerçekleştirdik.

TEDBİRLERİ ALAN İLK BELEDİYEYİZ

Türkiye’de koronovirüs tedbirlerini alan ve dezenfekte çalışmalarına başlayan ilk belediyeyiz. Burada sağlıkçı olmamadan ötürü pandeminin nasıl yayıla bileceğini biliyordum. Bundan dolayı birimlerimizle hızlı bir toplantı yaptık. 26 Şubat itibariyle dezenfekte çalışmalarına başladık. Ülkemizde 11 Mart’ta ilk vaka görüldü. Biz bu işi çok ciddiye alıyoruz. Şunu gönül rahatlığıyla söylemeliyim ki Kastamonu Belediyesi’nin yaptığı işler Türkiye’de örnek gösterilecektir. Çok kapsamlı bir dezenfekte işlemi gerçekleştiriyoruz ve büyük bölümünü bitirdik.

HAYIRSEVERLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

65 yaş ve ihtiyaç sahiplerimiz için aldığımız kararlar var. 65 yaşındaki vatandaşlarımızın Zabıtamız vasıtasıyla market alışverişlerini gerçekleştiriyoruz. Yine Sosyal Market Vakfımız ile yaşına bakmaksızın ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. Burada hayırseverlerimizin ciddi katkıları var. Hepsine teşekkür ediyorum. Bugüne kadar ayni yardımları kabul ettik. Önümüzdeki süreçte nakdi yardım içinde hesap numaraları oluşturduk. Bu yardımları da ihtiyaç sahiplerine hızla ulaştıracağız.

100 ÖĞRENCİ EVİNE DESTEK GÖTÜRDÜK

İlimizde turan ellerden gelen 75, diğer illerden gelipte şehirlerine dönemeyen 25 öğrenci evi tespit ettik. Gerekli araştırmaları yaptık. Hayırseverlerimiz bu öğrencilerimize sağlayacağımız destekleri üstlendi. Toplamda 100 öğrenci evine gerekli desteği sağladık. Hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum.

Yine Ticaret ve Sanayi Odamız, Sosyal Markete çok ciddi bir destekte bulundu. Bu desteğin örnek olmasını diliyorum.

Veteriner İşleri Müdürlüğü, Alo 153 Hilal Masa, KASKİ ve Fen İşleri Müdürlüğü çalışanlarımıza da gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Şunu net olarak söylemek istiyorum ki çalışanlarımızın bu gayreti karşılıksız kalmayacaktır. Bizler üzerimize düşeni yapacağız.

SOKAK HAYVANLARIMIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİ

Salgın süresince sokak hayvanlarımızın yiyecek bulmakta zorlanabileceğini düşünerek beslenme odağı sayımızı arttırdık. Her gün üzerimize düşeni yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte de yapacağız. Sokak Hayvanlarımızı da yalnız bırakmıyoruz. Hayvan Severlerimizden de bu hususta gerekli desteği ve özveriyi sergilemelerini bekliyoruz.

SOSYAL DESTEK HATTI ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Geçtiğimiz toplantıda yaşlılarımızın psikolojik olarak bu süreçten etkilenmemeleri adına Sosyal Destek Hattı kuracağımızı söylemiştim. Bugün itibariyle Sosyal Destek Hattı çalışmaya başladı. Belediyemiz bünyesinde görev yapan iki psikoloğumuz sabah saat: 8.00 ila akşam 24.00 arasında yaşlılarımıza psikolojik destek vermek için telefonun diğer ucunda olacak. Yaşlılarımızın Sosyal Destek Hattı için Alo 153 hattımızı aramaları yeterli olacak.

SOSYAL MEDYADAN ATILAN MESAJLARI TAKİP EDİYORUM

Yine bu süreçte sosyal medya hesaplarını daha itinalı şekilde takip ediyoruz. Özellikle akşamları bizzat atılan mesajları kontrol ediyorum. Teşekkürde var, sitemde. Mesela bir vatandaşımız Kuzeykentte çalışma olmadığını iletmiş. Ancak biz Kuzeykentte tüm çalışmalarımı gerçekleştirdik. Takip edememiş atlamış olabilir. Cadde cadde, sokak sokak dezenfekte çalışmalarını yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İlimizin büyük bölümünde çalışmalarımızı tamamladık. Oyun parkları, sahalar hepsi dezenfekte edildi ve kapatıldı. Bu konuda kuralları çiğneyenler olursa gerekeni yaparız.

APARTMAN VE ÖZEL KONUTLAR SİTE YÖNETİMLERİNİN UHDESİNDE

Yine sosyal medyadan apartman ve özel konutları dezenfekte etmemiz istenmiş. Buradan şunu açık söyleyeyim ilimizde 50 bin su aboneli var. Bugün böyle bir çalışmaya başlasak bir yıl sürebilir. Apartman ve özel konutlar site yönetimlerinin uhdesinde. Özel olarak dezenfekte şirketleriyle anlaşmalılar. Gerekirse bizler malzeme desteği sağlayabiliriz. Dezenfekte verebiliriz.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN ÜZERİMİZE NE DÜŞERSE YAPARIZ

Bugün sağlık çalışanlarımızın evlerinden izole etmemiz gerekiyor. Bunun için değişik bölgelerde yerler ayrılmış durumda. Şunu buradan açıkça söyleyebilirim. Sağlık çalışanlarımız için üzerimize düşen ne varsa yaparız. Gerçekten çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Onlara minnettarız.

ABD’DEN GELEN 240 MİSAFİRİ İLİMİZE GELİNCE ÖĞRENDİM

Geçtiğimiz gün ilimize ABD’den 240 misafir geldi. Bunlar bizim vatandaşımız. Ancak şuanda yaşanan bir pandemi var. Pandeminin kuralı gereği herkes yerinde kalmalı ve kendisini izole etmeli. Şimdi bu kişiler birlikte seyahat ettiler. Bun kişilerden birinde koronovirüs tespit edilirse hepsi tehlikeye girdi. Kastamonu’ya gönderilmesini de tam anlamadım. Türkiye’nin en yaşlı ikinci nüfusa sahip iliyiz. Benim bu durumdan misafirler ilimize geldiğinde haberim oldu. Sağlık noktasında da bazı endişelerim var. İnşallah misafirlerimizin hiçbirinde testler pozitif çıkmaz ve karantina süreci boyunca hepsi sağlıklı şekilde evlerine gider.

İSTANBUL’DAN GELEN VATANDAŞLARIMIZ POTANSİYEL RİSK!

Bugün gurbetten özellikle İstanbul’dan ilimize gelen vatandaşlarımız oluyor. Köylerine gelenler oluyor. İstanbul’dan gelen vatandaşlarımız potansiyel riski de beraberinde getiriyorlar. Gurbetten ilimize gelen vatandaşlarımıza evlerinden çıkmamalarını ve kimseyle görüşmemelerini öneriyorum. İnsanlarımızı köylerinde ve yerlerinde kalmaya sevk eden bir iradeye gerek olduğunu düşünüyorum. Bu yönde de çalışmaların olduğunu biliyorum. Lütfen herkes kendi ‘OHAL’ini ilan etsin. Herkes kurallara uysun.

KURUMLAR ARASI KOORDİNASYON İLE EKSİKLİKLER HIZLA GİDERİLİYOR

Valimiz başkanlığında tüm kurumlarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Eksiklikler burada hızla tespit edilip gideriliyor. Konuyla ilgili CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in bir açıklaması oldu. Orada ona katıldığım konu yerel yönetimlere daha fazla destek olunması noktasıdır. Çünkü özellikle il merkezimizde vatandaşlarımız ilk adres olarak belediyeyi biliyor. Elektriği kesilende, stadyum isteyende belediyeyi arıyor. Belediyenin yetkileri bellidir. Biz kendi hizmet sahamızda ilk günden bu tarafa cefakarca çalışıyoruz.

 

İLK GÜNDEN BUTARAFA SAHADAYIM

Bir ayı geçkin bir süredir Kastamonu Belediyesi tüm gücüyle sahada. Bende ilk günden bu tarafa sahada çalışanlarımızın yanındayım. Bundan sonrada hep birlikte sahada olarak salgınla mücadele etmeye devam edeceğiz. Ben sahadayım çünkü ekibimin geri döndürecek her hangi bir konunun olmasını istemiyorum. Bu çok önemli. Bizler birlik ve beraberlikle hareket ediyoruz. İlimizin tüm dinamiklerini de gönül birlikteliğine davet ediyorum. Bu işin üstesinden birlik ve beraberlikle geleceğimizi biliyorum.