Asfalt plenti Seydiler'e kurulacak

Kastamonu İl Özel İdaresi’nin makine parkına dahil etmeyi planladığı yeni asfalt plentinin Seydiler’e kurulması kararlaştırıldı.

Mevcut plentin durumu ve yeni plentle ilgili yaptıkları fizibilite çalışmaları hakkında dün İl Genel Meclisi’ni bilgilendiren Özel İdare Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, önce 60 ton kapasiteye sahip olan mevcut plent, daha sonra da 240 tona kadar alabilecekleri yeni plentle ilgili açıklamalarda bulundu.

Detaylı bir çalışma neticesinde mevcut plentin sökülüp başka bir ilçeye taşınmasının ekonomik olmadığı kanaatine vardıklarını belirten Genel Sekreter Tahir Zafer Karahasan, “60 ton kapasiteye sahip olan mevcut plentimizi başka bir ilçeye taşıyabilir miyiz önce bunun çalışmasını yaptık. Köy Hizmetleri döneminden bu yana kullandığımız plentimizin çok eski olduğu ve sadece taşıma maliyetinin bize 1 milyon TL’ye mal olabileceği sonucuna ulaştık. Çok eski olan mevcut plentimizi yapacağımız 90 ya da 100 bin TL’lik bakımla en az iki yıl daha kullanabileceğimizi tespit ettik. Bu nedenle mevcut plentimize bakım yapıp kullanabildiğimiz kadar kullanmanın en doğru karar olacağı görülüyor” dedi.

Seydiler Belediyesi ile yaptıkları görüşmelerde belediyenin yeni plent için toplamda 10 bin 547 metrekarelik bir alanı tahsis etmeyi taahhüt ettiğini de belirten Genel Sekreter Tahir Zafer Karahasan, “Seydiler Belediyesi yeni plent için bize organize sanayi bölgesine yakın bir noktada toplam 10 bin 547 metrekare alan tahsis edebileceğini belirtti. Meclis uygun gördüğü takdirde sembolik bir rakam karşılığında satın da alabileceğiz. Bu alanın doğalgaz, elektrik ve su ile ilgili alt yapısı tamamen hazır. Asfalt hammaddesinin plentte ısıtılması gerekiyor. Bu kömür yada fulloil ile yapılabildiği gibi doğalgazda kullanılabiliyor. Doğalgaz kullanıldığı takdirde yüzde 60 oranında karlılık sağlanıyor. Ayrıca bu alan üç büyük taş ocağına çok yakın. Bu bölge duble yol üzerinde olması nedeniyle asfalt hammaddesinin taşınmasında da önemli bir avantaj sağlıyor. 13 ilçeye hemen hemen eşit uzaklıkta. Bu nedenle yeni plentin Seydiler’de kurulması çok daha doğru bir karar olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yeni plentten tam verim alabilmek için kapasitesinin de önemli olacağını söyleyen Karahasan, “Saatte 240 ton asfalt üretebilen plent de var, 120 ton üretebilen plent de var. 240 ton kapasitesi olan plentin maliyeti 5 milyon TL, 120 bin ton kapasiteli plentin maliyeti ise 2.3 milyon TL civarında. 240 bin ton kapasiteli plenti tercih ettiğimiz takdirde İl Özel İdaresi olarak kamyon parkımızın yeterli gelmeyeceği, plenti belirli aralıklarla çalıştırmak durumunda kalacağımızı tespit ettik. 160 ve 180 bin tonluk plentler de mevcut. Bu işi yapan bir kaç iyi firma olduğunu tespit ettik. Bu firmalardan sunum yapmalarını isteyeceğiz. Meclis’te de bu sunumu gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu tarafından hazırlanan ve Meclis’le paylaşılan plentle ilgili raporda da aynı görüşler belirtilirken Meclis üyeleri yeni plentin Seydiler’e kurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

Kastamonu için hayati önem taşıyan bu konuda ortak aklın kazandığını belirten İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, “Özel İdare Genel Sekreterliğimizin yaptığı çalışmalar sonuncunda edindiği kanaat ile Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu’muzun tespitleri aynı noktayı işaret etmektedir. Bu konuda ortak akıl kazanmıştır.” diye konuştu.

ERHAN VEREN