Aşir Efendi Vakfı’nın hedefi hanı ayağa kaldırmak

Her yıl geleneksel olarak kiracılarını bir araya getiren Aşir Efendi Vakfı’nın yeni mütevelli heyeti başkanı Mustafa Melih Uskan, yeni dönemde hedeflerinin Aşir Efendi Hanı’nı yeniden ayağa kaldırmak olduğunu söyledi.
Münire Sultan Medresesi ve Aşir Efendi Hanı’nı vakıf bünyesine alarak Kastamonu’da sosyal, kültürel, ekonomik ve eğitim faaliyetlerine başlayan Aşir Efendi Vakfı, her yıl geleneksel hale getirdiği iftar sofrasında vakıf üyeleri ve Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık ile bir araya geldi.
İftar öncesinde vakfın mülkiyetinde bulunan taşınmazlar hakkında Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıkyık’tan bilgi alan Aşir Efendi Vakfı’nın yeni mütevelli heyeti başkanı Mustafa Melih Uskan, ecdat yadigarı eserlerin gelecek nesillere aktarılması için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti.
Yeni yılda hedeflerinin ecdat yadigârı Aşir Efendi Hanı’nı ayağa kaldırmak olduğunu belirten Aşir Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Melih Uskan, Belediye’nin han ile ilgili hazırladığı projeye destek vereceklerini, ortak amacın bu önemli eserin Kastamonu’ya kazandırılması olduğunu kaydetti.
Vakıf olarak hem Kastamonu’da hem de İstanbul’da sosyal ve kültürel faaliyet yürüttüklerini kaydeden Melih Uskan, “Ramazan ayı öncesinde Kastamonu’da 200 ailemize kumanya yardımında bulunduk. Tamamen vakıf kaynakları kullanılarak yapılan yardımlarımız her sene artarak devam ediyor. Amacımız Kastamonu’ya ait yardımlaşma, bir ve beraber olma geleneğini tekrardan yaşatmak. Vakıf olarak sosyal ve kültürel alanlarda gerçekleştirdiğimiz çalışmaları büyük bir gizlilikle yürütüyoruz. Özelikle sosyal yardımlar konusunda vakıf olarak çok hassas davranıyoruz. Bizim için sosyal yardımların ayrı bir önemi var” diye konuştu.
Vakıf olarak eğitim çalışmalarına da ayrı bir önem verdiklerini dile getiren Melih Uskan, “Vakıf olarak kız çocuklarımızın eğitim görmesi bizim için daha çok önemli. Eskiden beri vakfımız bu durum üzerinde hassasiyet göstermiştir ve göstermeye de devam edecektir. Eğitim çalışmalarımız kapsamında 10 kişiyle başladığımız eğitim bursumuzda şu anda 100 öğrencimize ulaştık. Bu sayıyı 200’e çıkartmayı hedefliyoruz. Özellikle maddi durumu yerinde olmayan kızlarımızın okumaları ve devletine, milletine, ülkesine yararlı birer fert olmaları için vakfımızın bütün imkanlarını seferber edeceğiz. Şu anda vakfımızın kurumsallaşma çalışmaları devam ediyor” açıklamasında bulundu.