Atatürk duruşu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 79. Yıldönümü olan dün ulusca andık.

Büyük Önder’in hayata gözünü kapadığı an olan saat 09.05’te Türkiye bir kez daha tek yürek olarak Atasına minnetini ve sevgisini gösterdi.

Şehrimizde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’nda düzenlenen törende, çelenk sunumunun ardından saat 09.05’te iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Saygı duruşu esnasında törenin yapıldığı alanda hayat adeta durdu. Siren sesinin ulaştığı her noktada vatandaşlar Atatürk’e olan bağlılıklarını, sevgi ve minnetlerini  saygı duruşunda bulunarak gösterdi. Genç izciler ise Atatürk Anıtı’nda nöbetleşe saygı duruşunda bulundu.

Anka töreni, Abdurrahmanpaşa Lisesi tarafından Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda hazırlanan programla devam etti.

Halk Eğitim Merkezi’ndeki programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Abdurrahmanpaşa Lisesi Tarih Öğretmeni Muharrem Koç yaptı.

Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan “Atatürk’ün Ölümü” konulu kısa film gösteriminin ardından Atatürk’ün Gençliğe Hitabı’nı ise Abdurrahmanpaşa Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Gökhan Torun okudu.

Okulun öğrencilerinden Arif Arabacı ve Işıl Beyza Bala da okudukları şiirlerle Atatürk’ü andı.

“Karanlıktan Aydınlığa” adlı oratoryo ise okulun müzik öğretmeni Hatice Yungul tarafından yönetildi. Atatürk’ün sevdiği şarkılar da koro tarafından seslendirildi.

Atatürk dün ilçelerimizde ve okullarda da ayrı ayrı düzenlenen törenlerle arıldı.

(C.M)