“Yurdun Tepe’yi bir sonraki sezona yetiştirmek istiyoruz”

Ilgaz Dağı Milli Parkı kış sezonu hazırlık toplantısında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Yurdun Tepe problemini çözmek ve en azından bir sonraki kış sezonuna yetiştirmek idealimiz var. İnşallah karşı firmadan da aynı anlayışı görürüz, temennimiz o” dedi.

Toplantıda kış sezonunda, ulaşım, sağlık, güvenlik, katı atık, kış sporları ile ilgili konular ele alınarak, alınabilecek tedbirler ve yapılacak etkin çalışmalar görüşüldü.

Ilgaz Dağı Milli Parkı kış sezonu hazırlık toplantısı Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleştirildi.

Ilgaz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tesisi’nde yapılan toplantıya  Vali Yardımcısı Ünal Kılıçaslan, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Metin Özbek, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Nida Sinsi, ilgili kurum ve kuruluşların müdürleri  ile tesis sorumluları katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan ve kış sporları kaynak değerleri ile bölge turizmi açısından büyük önem taşıyan Ilgaz Dağı’nda kış sezonu süresinde kış sporu etkinliklerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına yapılan toplantıda konuşan Vali Karadeniz, “Bugün hem önceki yıllarda yaşanan sorunlar ile bu sorunları azaltmak adına yapabileceğimiz hususlar ve getirebileceğimiz çözümler konusunda  görüşeceğiz. Yurdun Tepe problemini de çözmek ve en azından bir sonraki kış sezonuna yetiştirmek idealimiz var. İnşallah karşı firmadan da aynı anlayışı görürüz, temennimiz o” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, ulaşım, sağlık, güvenlik, katı atık, kış sporları ile ilgili konular da ele alınarak, alınabilecek tedbirler ve yapılacak etkin çalışmalar hakkında  Vali Karadeniz tarafından yetkililere talimatlarda bulunuldu.

Ayrıca Yurdun Tepe Kayak Merkezi Tesisleri ile  çevresi Vali Karadeniz  ve beraberindeki heyet tarafından gezilerek, yetkililerden bilgi alındı.

Milli Park içi ve yakın çevresinde kış sporlarına (kayak) hizmet veren, mülkiyeti kamuya ve özel sektöre ait yaklaşık 1400 yatak kapasitesli 8 adet tesis bulunuyor. Yıl içerisinde Milli park alanına gelen ziyaretçi sayısı ise yaklaşık 150 bin civarında.