Aydınlık, Fidanlığı manşet yaptı

  • Aydınlık gazetesi, kapatılıp âtıl durumda bırakılan eski Fidanlık’ın tarım ve hayvancılığı da kapsayacak bir otel projesi gerçekleştirilmek üzere özel sektöre devredilmesi yönünde yaşanan gelişmeyi “Bu sese kulak verin… Otel değil üretim merkezi olsun” başlığıyla manşetine taşıdı.
  • Göl Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerin, eski okullarının bitişiğindeki arazinin verimli olduğu, tarım ve hayvancılık için kullanılması gerektiğiyle ilgili görüşlerinin yer aldığı haberde, E. Öğretmen Mehmet Sazak’ın, “Topraklar o kadar verimli ki, sadece patates ve soğan ekilse birçok şehrin ihtiyacı karşılanır” sözleri spottan verildi.
  • AYDINLIK’ın haberi

Bu sese kulak verin:

Otel değil üretim merkezi olsun

Kastamonu’daki eski Gölköy Köy Enstitüsü yerleşkesi bitişiğinde bulunan fidanlık alana turistik otel yapılması planlanıyor. Köy Enstitülüler, bölgenin verimli arazilerinin tarım ve hayvancılık için kullanılması gerektiği görüşünde

 

Kastamonu Gölköy’de geçmişte fidanlık olarak kullanılan kamu arazisine otel yapılmasına ilişkin ön anlaşma imzalandı. Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler duruma tepki gösterdi. 1937’li yıllarda Tarım Bakanlığı tarafından kamulaştırılarak Bahçe Kültürleri İstasyonu (fidanlık) olan arazi, bir kaç yıldır atıl durumda. Bir bölümü Jandarma Eğitim Merkezi olarak düzenlenen bölgenin, kalan kısımlarına otel yapılacağı duyuruldu. Valilik açıklamasında bölgede otel dışında otomasyona dayalı seracılık ve hayvancılığa ilişkin projeler de uygulanacağını kaydetti.

FİDANCILIĞIN GELİŞİMİNE HİZMET ETTİ 

Bölgeye otel yapılmasını, verimli toprakların kötüye kullanımı olarak değerlendiren Köy Enstitüsü mezunu Öğretmen Mehmet Sazak, tarım ve hayvancılık yapılan yılları Aydınlık’a anlattı. Sazak, 1937 yılında bölgede fidan üretim çiftliği kurulduğunu belirterek, zaman içinde Türkiye’nin çok büyük bir bölümünün fidan gereksiniminin karşılanır hale gelindiğinden bahsetti. Sazak, bölgenin tarıma elverişli olduğunu, zamanında drenaj yöntemiyle toprakların verimli hale getirildiğini kaydetti. Sazak şöyle anlattı: “Bölgenin bir kısmı Amasya elması bahçesiydi. Çiftlikte de fidanları üretilir, isteyene ucuz fiyata satılırdı. Okullara da parasız dağıtılırdı. Fidancılığın gelişmesine hizmet edilmişti. Sadece Kastamonu değil çevre şehirlerin de meyve fidanı ihtiyacı buradan karşılanırdı. Topraklar o kadar verimli ki sadece patates ve soğan ekilse birçok şehrin ihtiyacı karşılanır.” Sazak, tavukçuluğun da yapıldığını belirterek, “Kuluçka makineleri vardı. Ben okulda öğretmenken, kümeslerimiz vardı. Hem yumurta üretirdik, hem de kasaplık yapardık. Tavukları öğrencilere yedirirdik” dedi.

BÖLGENİN KALBİ SÖKÜLECEK 

Sazak, bölgenin ortasından Daday Çayı’nın geçtiğini söyledi. Çayın bir tarafının düz arazi, diğer tarafının yamaçlık olduğunu belirten Sazak, “Yamaç kısımda o dönem yönetim binaları, laboratuvarlar, lojmanlar, tavuk ve sığır ıslah tesisleri vardı. O yapılar geri kalan kısmın, kalbiydi. Otel yamaca bile yapılsa, bölgenin kalbi sökülmüş olacak” değerlendirmesinde bulundu. Sazak, bölgenin tarım ve hayvancılık için kullanılması çağrısında bulundu. (Aydınlık)