Bahçe ateşi ormanı yaktı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın söndürülmeye çalışılıyor. ( Kadir Yıldırım – Anadolu Ajansı )

İnebolu Göçkün köyünde fındık bahçesinde yakılan ateş rüzgarın da etkisiyle büyüdü ve ormanlık alana sıçradı. Yangın İnebolu, Bozkurt ve Küre Orman İşletme Müdürlüğü ile İnebolu, Bozkurt ve Abana Belediyesi itfaiye ekiplerinin uzun uğraşları sonrasında kontrol altına alınarak söndürüldü.

Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, yeni yılın ilk 9 gününde ilimizde 7 orman yangını çıktığını ve hepsinin kaynağının tarlalarda yakılan ateşler olduğunu söyledi.

İnebolu Göçkün köyünde fındık bahçesinde yakılan ateşle birlikte başlayan orman yangını, ekiplerin uzun uğraşları sonucunda kontrol altına alınarak söndürüldü.

Göçkün köyüne bağlı Mikail Mahallesi’nde başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle çevreye yayıldı. İlk müdahaleyi köylülerin yaptığı yangın bölgesine itfaiye ekipleri sevk edildi. Örtü yangını şeklinde başlayan yangın, çam ağaçlarının bulunduğu alana da sıçradı.

Yangına, İnebolu, Bozkurt ve Küre Orman İşletme Müdürlüğü ile İnebolu, Bozkurt ve Abana Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti.

Kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor. Göçkün köyü Muhtarı Ersin Codur, AA muhabirine, yangının cumartesi günü saat 11.30 sıralarında başladığını söyledi. İlk müdahaleyi köylülerle yaparak itfaiyeyi aradıklarını ifade eden Codur, “İtfaiye ekiplerimiz yangına müdahale ediyor. Yangının ilk bilgilere göre, bir vatandaşın tarlasında ot yakarken çıktığı söylendi.” dedi.

Öte yandan İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin hasar tespit çalışmalarına başladığı öğrenildi.

YANGINLARIN SEBEBİ TARLALARA YAKILAN ATEŞ

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, 2021 yılının ilk 9 gününde, kış mevsimi olmasına rağmen 7 orman yangını çıktığını ve bu yangınların tamamının kaynağının gelişi güzel tarlalarda yakılan ateşler olduğunu söyledi. (AA-Haber Servisi)