“Darboğaza rağmen hiçbir hizmet ve yatırımdan kaçınmadık”

Kuzeykent’te yer alacak Millet Bahçesi içinde 21 bin metrekare kapalı alana sahip olacak Park ve Bahçeler müdürlüğü hizmet binasının temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, küresel anlamda ekonomik darboğaz döneminde olunmasına karşın hiçbir hizmetten ve yatırımdan kaçınmadıklarını söyledi.

Konuşmasında göreve geldiğinden bu yana gerçekleştirilen çalışmaların özetini yapan Vidinlioğlu, “Pandemi bizlere toprakla barışmamız gerektiğini öğretti” dedi ve hem bu alanda hem de Şeker Fabrikası alanındaki sera projeleriyle birlikte yerel ürünlerin online satışıyla ilgili altyapıyı tamamladıklarını açıkladı.

Kısa sürede başlatmayı planladıkları on-line satış konusunda en büyük işin koordinasyon ve standart olduğunu belirten Vidinlioğlu, “Bu işlerde mutlaka Kastamonu’nun bir mührünün olması lazım, kibakıldığı zaman, ‘Bu Kastamonu’nun işi’ denilsin. Bununla ilgili bir tasarım çalışması yapıyoruz” dedi, tarım ürünlerinin ise organik olması gereğini vurguladı.

 

 

Kastamonu Belediye’si Park ve Bahçeler Müdürlüğü hizmet binasının temeli atıldı.

TOKİ tarafından geçtiğimiz günlerde ihaleedilen Millet Bahçesi’nin içerisinde yer alacak Park ve Bahçeler Müdürlüğü21 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak.

Temel atma töreninde konuşan Belediye BaşkanıGalip Vidinlioğlu, küresel anlamda ekonomik darboğaz döneminde olunmasına karşın hiçbir hizmetten ve yatırımdan kaçınmadıklarını belirtti.

Vidinlioğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Belediye Başkanı olduğumuz günden bu tarafa biran önce startını verelim diye uğraştığımız projelerimizden bir tanesiydi Millet Bahçesi. Hem Cumhurbaşkanımızın her ile bir Millet Bahçesi sözü vardı, hem ziyarete geldiklerinde Çevre Şehircilik Bakanımızı ile Kültür ve Turizm Bakanımız bunun sözünü vermişlerdi. Yüklenici firmaya yer teslimini yaptık.Her ne kadar kış kışlığını göstermese de, mevsim şartlarından dolayı herhalde Mart gibi start verilecek Millet Bahçesinin yapımına.

Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz bu alanın içerisindeydi, dolayısıyla eski yerinin bir kısmı Millet Bahçesi’nin içerisinde kalacak. Bunun için Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzü buraya taşıyoruz. Buraya taşırken de yanına bazı ilaveler yapmak daha kolay oldu.Alan olarak da müsait bir alan. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün yeni yerleşke binasında işçi binası, depolar ve 4 adet de sera olacak. 21 bin metrekare kapalı olan bir yer olacak burası. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün imar planlarına uygun olarak hem parkların, hem yeşil alanların hem çocuk oyun alanlarının, spor sahalarının düzenlenmesi ile bakımı, onarımı, koruması, mevsimlik çiçeklerin üretilmesi, gerekli noktalara dikilmesi ve yine son dönemde başlattığımız yerli tohuma sahip çıkmak.”

Belediye Başkanı olduktan sonra çalışmaları ekip arkadaşlarıyla birlikte başardıklarını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu süre zarfında 10 adet park projesi, 3 adet semt sahası, 2 adet semt sahasının yenilenmesi, 35 adet oyun gurubunun kurulumu, 15 adet kondisyon parkuru kurulumu, 42 bin adet ağaç ve fidan dikimini yaptık. Bunun yanı sıra 360 bin adet mevsimlik çiçek üretimi, 40 bin metrekare de rulo çim serimi gerçekleştirdik. Bu süreçte Millet Bahçesi’nin ihalesi TOKİ tarafından gerçekleştirildi ve yer teslimi yapıldı.

Ayrıca 0-2 bin 500 metrekare arasında 29 adet, 2 bin 500-5 bin metrekare arasında 13 adet, 5 bin – 7 bin 500 metrekare arasında 7 adet, 7 bin 500-10 bin metrekare arasında 3 adet parkımız bulunmaktadır. 390’ın üzerinde kondisyon alanımız, 400’ün üzerinde çocuk oyun gurubu alanımız yer almaktadır. Bütün bunları Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz özverili bir şekilde yapıyor.

Pandemi bizlere toprakla barışmamız gerektiğini öğretti. Çocuklarımız o hazzı alsınlar diye 45 bin adet ata tohumu fide dağıtımı yaptık. İnşallah buradaki serada devreye girdiğinde ve Şeker Fabrikasında da yapmayı gerçekleştirdiğimiz serada biz hazırız ama izin konusunu halen bekliyoruz. Tamam denildiği anda hemen startı vereceğiz. Orada hazır toprağımız ve sıcak suyumuzda var. Şeker Fabrikası’nda kış şartlarında bu tarz üretimleri hızlandıracağız. Bu işleri de hızlandırdığımız zaman bizlere bir artısı online satışın devreye girmesi olacak. Dün bununla ilgili olarak yine AR-GE müdürümüz ile görüştüm. Hem yerli üretim, yöresel ürünler, ağaç ve ahşap işleriyle ilgili online satış yapılacak. Bütün alt yapısını tamamladık, inşallah kısa sürede ona da başlayacağız.

Bunu yaparken tabii ki işlerin en büyüğü koordinasyon, ‘Hadi yapıyorum’ dediğinizde planladığımız işler hemen olmuyor. Özellikle ahşap ve hanımların ürettiği el işlerinde bunun bir standardı olması lazım. Birde hem ahşap ürünlerinde hem de hanımların yaptığı işlerde mutlaka Kastamonu’nun bir mührünün olması lazım. Bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bakıldığı zaman bu Kastamonu’nun işi denilsin. Çünkü sandık her yerde yapılıyor, ama bu ‘Kastamonu sandığı’ dedirtmeliyiz. Bununla ilgili bir tasarım çalışması yapıyoruz.

Yöresel ürünlerle ilgili olarak insanlar ‘üretelim, ama pazarlaması nasıl olacak?’ diyor.Bunu yaparken organik ürün üretmemiz lazım.İddialı olduğumuz alanlardan bir tanesi gastronomi; onu da aynı şekilde usulüne uygun şekilde yapmamız lazım. Yerli ve organik ürünlerimizi bu şekilde tanıtmamız lazım. Bunu bir bütün halinde düşünmemiz lazım. Bu konuda da çok ciddi yol aldık, inşallah kısa sürede bunu da gerçekleştirmiş olacağız”.

“ASGARİ ÜCRETTE BİR İLKE İMZA ATTIK”

Pandemi ile mücadele eden ekiplere teşekkür eden Başkan Vidinlioğlu, şöyle devam etti: “Pandemi dolayısıyla sürekli teyakkuzda olan bir çalışma ekibimiz var. Hepsine teşekkür ediyorum. Asgari ücreti de en düşük 3 bin 350 lira olarak belirledik ve Türkiye’de de bu anlamda da Allah’a çok şükür bir ilke imza attık. Hepsi son kuruşlarına kadar helal olsun. Bu süreçte Kastamonu Belediyesi olarak hep ilkleri yaptık, çoğu belediyeye de örnek olduk. 1,5 yıllık süre zarfında bunun 1 yılını pandemi ile mücadele şeklinde geçirdik. Belediyenin gelirlerinde ciddi şekilde azalma oldu. Ülkemizin içerisinde geçtiği aslında küresel olarak bütün dünyanın içerisinden geçtiği ekonomik darboğaz bir dönemde elbette Kastamonu Belediyesi bunlardan etkilenmiyor değil, bunları ne yazık ki bizlerde yaşadık ama her şeye rağmen hiçbir hizmetimizi aksatmadık. Hepsini yerine getirmeye çalıştık. Bu tarz yatırımlarla inşallah hızlanarak yapmaya devam edeceğiz. Kastamonu’muz inşallah her şeyin en iyisine layık, her şeyin en güzeline layık. İnşallah Kastamonu’nun geleceği adına her şeyi birlikte planlarız ve inşa ederiz. Kastamonu’yu çok güzel yerlere inşallah birlikte taşırız.”

Başkan Vidinlioğlu, konuşmasının sonunda kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına özverili bir şekilde çalıştıklarını söylediği  tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

EMİN ÇINAR

MHP Kastamonu İl Başkanı Emin Çınar ise, törende yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Park ve bahçe hizmet binaları burada bir araya getirilerek yeniden konuşlandırılması üzerine temel atma törenini yapıyoruz. Bu binanı yakın zamanda ben hizmete gireceğinden en ufak bir şüphem yok. Özellikle MHP teşkilatları ve il başkanlığı olarak başta belediye başkanımız ve çalışma heyetinin çalışmalarında başarılar diliyorum. Burada temelini atacağımız hizmet binasının kısa sürede tamamlanarak Kastamonu’nun hizmetine sunulmasında emeği geçecek bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Müteahhit firmamıza ve çalışma arkadaşlarına kazasız belasız, bu işletmenin hayırlısıyla tamamlanıp vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasını temenni ediyorum. Özellikle Belediye Meclis Üyelerimiz ve sizler, bu pandemi dönemi içerisinde ne kadar çor şartlar altında Kastamonu’ya hizmet ettiğinizi bizler biliyoruz. MHP İl ve İlçe Teşkilatları ve diğer çalışma heyetlerimizle birlikte her daim sizlerin yanında olduğumuzu, sizlerin arkasında bir güç olarak duracağımızı bilmenizi istiyorum. Şu anda Kastamonu’da birçok olumsuz tezvirat yapılmasına rağmen Kastamonu Belediyesi olarak yapmış olduğumuz hizmetlere ve çalışmalara şahsım ve teşkilatlarım adına bir kez daha teşekkür ediyorum.”