Balıkçılar “Vira Bismillah” diyemedi

  • Sel felaketi sonrasında denizin dibinde ne olduğu belli olmadığı için rahatça ağ atamayan ve denizin bulanık ve çamurlu olması nedeniyle de balıkların kıyıya yanaşmadığını söyleyen balıkçılar bu yıl “Vira bismillah” diyemediklerini ifade etti.

 

Sel felaketi balıkçıları da vurdu. Denizde oluşan kirlilik nedeniyle tekneler 1,5 aydır limanda bekliyor. Balıkçı Bayram Bulut, “Balık sezonu başladı ama bizim yüzümüz gülmedi” dedi.

Denizlerde av sezonunun başlamasına rağmen denizde oluşan kirlilik nedeniyle denize açılamayan balıkçılar mağdur olduklarını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Çatalzeytin’de Ginolu balıkçı barınağında 55 yıldır balıkçılıkla geçimini sağlayan Bayram Bulut, “55 yıldır balıkçılık yapıyorum. Dedemden babama, babamdan bana, benden de oğluma geçti. Yalnız bu selden dolayı aşağı yukarı av sezonunun açıldığı Eylül ayından bu tarafa denize çıkamıyoruz. Çıksak bile 1-2 gün ancak çıkabildik. Deniz çok bulanık, palamut bulanık suya girmiyor. Ağaçlar var denizde, bu yüzden ağ atamıyoruz her tarafa. O yüzden çok mağduruz. Çünkü denizden ne çıkacağını artık bilemiyoruz. Eskisi gibi şu anda deniz temiz değil. Onun için ağ atmak istesek bir yere güvenemiyoruz. Kıyı balıkçısı yani palamut yakalamak isteyen balıkçılar şu anda mağdur. Abana’da 40-50 tane balıkçı vardır, Çatalzeytin’de 15 tane balıkçı var. En az 250-300 tane kayık vardır. Bunların yanı sıra Doğanyurt var, İnebolu var, Cide var. Buralarda kaç balıkçı var bilmiyorum ama çok fazla balıkçı bu yıl mağdur” dedi. (İHA)